PGNiG Upstream Norway, firma zależna od PGNiG, zawarła umowę kupna 30 proc. udziałów w norweskiej koncesji PL044. Dzięki temu stała się posiadaczem 42,4 proc. udziałów w tzw. złożu gazowo-kondensatowym Tommeliten Alpha znajdującym się na obszarze tej koncesji. Operatorem złoża jest ConocoPhillips Norway (należy do niego 28,3 proc. udziałów), a pozostałymi partnerami są Total (20,2 proc.) oraz Eni Norge (9,1 proc.).

- Kupno udziałów w złożu Tommeliten Alpha ma dla PGNiG duże znaczenie. Przede wszystkim w istotny sposób zwiększy naszą produkcję w regionie, z którego gazociągiem Baltic Pipe planujemy przesyłać gaz do Polski - mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że dzięki tej transakcji koncern wchodzi do elitarnego grona firm, które prowadzą wydobycie z obszaru Ekofisk, gdzie znajduje się jedno z największych złóż węglowodorów w Europie. - Projekt Tommeliten Alpha pozwala nam realizować strategię dywersyfikacji dostaw i jest atrakcyjny ekonomicznie, a to dobra wiadomość dla akcjonariuszy - przekonuje Woźniak.

Udziały w koncesji zostały nabyte od norweskiego koncernu Equinor (dawniej Statoil). Cena zakupu wynosi 220 mln USD (816,7 mln zł według obecnego kursu NBP). Spółka szacuje, że dzięki tej akwizycji ilość wydobywanego gazu w Norwegii będzie wyższa o 0,5 mld m sześc. rocznie przez pierwsze sześć lat eksploatacji złoża. Ponadto w szczytowym roku produkcji złoże ma pozwolić PGNiG pozyskać około 500 tys. ton ropy naftowej i NGL (propan, butan, etan).

Według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego całkowite udokumentowane zasoby złoża Tommeliten Alpha wynoszą 12,8 mld m sześc. gazu ziemnego, około 5 mln ton ropy naftowej i 0,5 mln ton NGL. Według PGNiG złoże charakteryzuje się możliwością dalszego zwiększenia zasobów. Ponadto spółka wiąże duże nadzieje z dalszymi poszukiwaniami na obszarze nabytej koncesji.

Złoże Tommeliten Alpha zlokalizowane jest na Morzu Północnym w bezpośrednim sąsiedztwie innych dużych, zagospodarowanych wcześniej złóż, w tym Ekofisk. Zgodnie z obecnymi planami rozpoczęcie wydobycia zakładane jest w 2024 r. poprzez podłączenie złoża do istniejącej infrastruktury produkcyjnej złoża Ekofisk. Pozwoli to na obniżenie kosztów inwestycji i eksploatacji oraz przyspieszy uruchomienie produkcji.