REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Wysoka cena gazu wspiera kurs PGNiG

Inwestorzy handlują dziś akcjami spółki po cenach najwyższych od początku roku. To przede wszystkim zasługa rosnącego kursu ropy i gazu.
Foto: Bloomberg

Od kilku tygodni akcje PGNiG zyskują na wartości. Jeszcze w połowie sierpnia można było je kupić po mniej niż 5,4 zł. Z niemal każdą następną sesją zyskiwały na wartości. W czwartek walorami koncernu handlowano przed południem nawet po 6,65 zł, czyli kursie o 1,4 proc. wyższym niż w środę. Akcjonariusze powinni mieć powody do zadowolenia, bo ostatnio tak wysoko papierami spółki zawierano transakcje pod koniec stycznia.

Optymizm analityków

Dziś PGNiG sprzyja przede wszystkim sytuacja na rynku surowcowym. – Jesteśmy bardzo optymistyczni co do spółki ze względu na wysokie ceny gazu w Europie - mówi Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Według niego ceny błękitnego paliwa są znacznie wyższe niż oczekiwano. Pomaga też rosnący kurs ropy. W czwartek chwilami przekraczał 86 USD za baryłkę. To powoduje, że zyski koncernu w segmencie poszukiwawczo-wydobywczym powinny być wysokie. Prokopiuk szacuje, że w III kwartale skorygowany zysk EBITDA grupy wyniesie 1,4 mld zł wobec 1,02 mld zł zanotowanych rok wcześniej. Wysokie notowania gazu mogą też ograniczyć straty w segmencie obrotu i magazynowania. Marże PGNiG na tej działalności powinny się poprawić, gdyż spółka większość gazu kupuje taniej, niż wynosi obecna ich cena rynkowa. Chodzi tu zwłaszcza o kontrakt jamalski, który w dużym stopniu oparty jest na średnich notowaniach ropy z ostatnich kwartałów. Analityk DM BOŚ nie wyklucza, że nawet oba kluczowe dla spółki segmenty będą miały dodatnią dynamikę zysków.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA