Surowce i paliwa

Popyt na paliwa wciąż powinien zwyżkować

Spółki nie tylko sprzedają więcej diesla i benzyn, ale też coraz więcej na nich zarabiają. Dobre perspektywy rysują się w tym segmencie rynku m.in. przed Orlenem, Lotosem i Unimotem.
AFP

Wakacje to tradycyjnie okres wzmożonego popytu na paliwa płynne w Polsce i regionie. Wynika on przede wszystkim ze wzmożonej liczby wyjazdów na wypoczynek realizowanych w tym okresie różnymi środkami lokomocji. Wzrost konsumpcji paliw może oznaczać zwyżkę ich cen. Na razie takiej tendencji jednak w naszym kraju nie widać. Jeszcze w połowie czerwca na stacjach za olej napędowy i benzynę Pb95 trzeba było płacić średnio po koło 5,2 zł. Obecnie ceny te są o kilkanaście groszy niższe. Nie zmienia to faktu, że spółki działające na tym rynku zarabiają coraz więcej. Podobnie zapewne będzie i w kolejnych miesiącach.

Wysokie zyski w detalu

Od dłuższego czasu w segmencie detalicznej sprzedaży paliw płynnych zyski poprawia grupa PKN Orlen. Z ostatnich danych wynika, że w II kwartale kluczowy dla niej wskaźnik, czyli EBITDA LIFO, wyniósł na tej działalności 859 mln zł. Tym samym rok do roku wzrósł aż o 26,9 proc. – Dobre wyniki w detalu to m.in. zasługa rosnącej konsumpcji paliw i rozwoju naszej oferty pozapaliwowej – mówi Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen. Dodaje, że do poprawy zysków przyczynił się 4-proc. wzrost sprzedaży odnotowany na stacjach paliw działających pod szyldami należącymi do koncernu. Co równie ważne, zwyżki miały miejsce na wszystkich rynkach, na których znajdują się obiekty firmy. W Czechach i Niemczech sprzedaż detaliczna zwyżkowała o 6 proc., w Polsce o 3 proc., a na Litwie o 2 proc. Spółka we wszystkich tych krajach może się też pochwalić wzrostem rynkowych udziałów. Ponadto odnotowała poprawę marż paliwowych. Marże pozapaliwowe wzrosły jednie w Polsce, a na pozostałych rynkach zostały utrzymane na wcześniejszym poziomie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.