REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG uruchomiło blok energetyczny

W Gilowicach koncern rozpoczął produkcję prądu. Zainstalowany generator zasilany jest metanem ze górnośląskich pokładów węgla kamiennego.
Foto: materiały prasowe

PGNiG poinformowało o podłączeniu do sieci elektroenergetycznej generatora prądotwórczego o mocy nominalnej 0,9 MW. Instalacja jest zasilana gazem pozyskanym w ramach doświadczalnego wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego w Gilowicach (woj. śląskie).

Wyprodukowany prąd trafia do sieci energetycznej Tauron Dystrybucja. - Uruchomienie bloku to kolejny krok w naszych planach rozwoju wydobycia metanu z pokładów węgla. W pierwszym etapie dowiedliśmy, że produkcja tego paliwa w ilościach przemysłowych jest możliwa. Teraz rozpoczęliśmy komercyjną eksploatację jego zasobów - mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Do tej pory koncern w okolicach Gilowic zrekonstruował dwa i odwiercił trzy nowe otwory. Przy badaniach geologicznych wykorzystano technikę trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Prace prowadzone są w ramach koncesji Międzyrzecze, obejmującej poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobycie metanu z pokładów węgla.

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego w warstwach węglonośnych na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 170 mld m sześc. metanu. Opracowanie skutecznych metod eksploatacji tych zasobów może stanowić istotne uzupełnienie krajowego wydobycia gazu ziemnego, które rocznie oscyluje w okolicach 4 mld m sześc. Usunięcie metanu z pokładów wygala pozwoli też poprawić bezpieczeństwo pracy w kopalniach i zmniejszyć koszty pozyskania węgla. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie związanych z działalnością górniczą emisji metanu do atmosfery.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA