Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– W ubiegłym roku przypadający na PGNiG poziom wydobycia ze wspólnej koncesji wyniósł prawie 200 mln m sześc. Kolejny otwór eksploatacyjny ma nam umożliwić zwiększenie produkcji gazu w Pakistanie – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Dodaje, że wydobywany tam surowiec sprzedawany jest na lokalnym rynku.
Pakistan jest jednym z trzech krajów, po Polsce i Norwegii, w których koncern prowadzi działalność wydobywczą. W ubiegłym roku pozyskał tam podobne ilości gazu jak w 2018 r. Z prognoz przedstawionych przez spółkę pod koniec lipca 2019 r. wynika, że w tym roku wydobycie w Pakistanie ma się podwoić, a w 2021 r. planowana jest jego zwyżka do 500 mln m sześc. PGNiG wydobywa w Pakistanie błękitne paliwo z dwóch złóż. Oprócz Rehman jest to Rizq. Oba zawierają tzw. tight gas. TRF
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chodzi o prace rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków i Gaworzyce. Ten etap powinien być zrealizowany do końca 2027 r. Cała inwestycja może potrwać kilkanaście lat i będzie kosztować minimum 9 mld zł.
Dziś wygasa ostatni kontrakt na import ropy z Rosji do czeskich rafinerii koncernu. Dostaw faktycznie zaprzestano już w marcu. Od jutra Orlen i cały nasz region nie będzie związany żadnymi umowami dotyczącymi rosyjskiego surowca.
Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju jednostki pływające służące do budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych. Zwiększy się również flota statków do transportu gazu ziemnego i paliw płynnych.
W Polsce ponad połowę tego gazu cieplarnianego wytwarza energetyka. Jednocześnie jest to sektor, który ma największe możliwości redukcji emisji metanu. Dużą rolę do odegrania mają tu również spółki giełdowe, choć nie wszystkie chcą o tym mówić.
Shell oświadczył w czwartek, że nie ma zamiaru składać oferty na będącego w opałach brytyjskiego konkurenta BP po tym, jak „Wall Street Journal” doniósł o rozmowach o przejęciu między dwoma gigantami naftowymi.
Orlen ma wdrożone mechanizmy pozwalające na elastyczne reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe. Również Unimot dostosowuje politykę handlową do zmieniających się trendów. Jedynie MOL nic nie komunikuje w tej sprawie.