REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG zwiększy inwestycje

Koncern zapowiada weryfikację planów inwestycyjnych na najbliższe lata. Wydatki będą większe m.in. dzięki pozostawieniu w spółce ubiegłorocznych zysków.

Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa

Foto: parkiet.com

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa chce w najbliższych miesiącach zrewidować plany inwestycyjne we wszystkich segmentach prowadzonej przez grupę działalności. To m.in. efekt braku dywidendy i tym samym pozostawienia w spółce całego ubiegłorocznego zysku. Zgodnie z decyzją walnego zgromadzenia pieniądze te mają być przeznaczone na rozwój sieci dystrybucji gazu.

-  Teraz będziemy w szybszym tempie lub zakresie realizować rozwój sektora dystrybucyjnego - mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że dzięki temu koncern będzie mógł wydatnie przyczynić się do skutecznej walki ze smogiem w Polsce, gdyż gaz ziemny jest czystszym paliwem niż inne surowce. 

Czytaj także: PGNiG więcej zarabia i wydaje

Jeszcze w tym roku spółka chce sfinalizować zakup aktywów wydobywczych. - Myślę, że przed końcem roku będziemy mieli coś konkretnego, jeśli chodzi o akwizycje norweskie - twierdzi Woźniak. Precyzuje, że spółka rozmawia teraz o pięciu potencjalnych projektach. Jednak tylko jeden z nich jest na tyle dojrzały, że może być w miarę szybko sfinalizowany.

PGNiG duże inwestycje realizuje w energetyce. Dokładnie na 15 września zaplanowano próbny rozruch wielopaliwowej Elektrociepłowni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Do komercyjnej eksploatacji ma być oddana jeszcze w tym roku. Budżet inwestycji to 530 mln zł. Z kolei do końca 2019 r. powinien być oddany do użytku blok gazowo-parowy w Stalowej Woli. Zarząd zapewnia, że prace przy nim idą zgodnie z ostatnio przyjętym harmonogramem.

Ponadto PGNiG pierwszy raz od wielu lat dokonało istotnych wydatków na zakup nowoczesnej wiertni. Dzięki temu będzie można dokonywać głębokich odwiertów oraz na niewielkie odległości przemieszczać całe urządzenie bez potrzeby dokonywania jego demontażu. Nowa wiertnia zostanie po praz pierwszy użyta w okolicach Kramarzówki na Podkarpaciu, gdzie PGNiG odkrył złoża gazu.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA