Jak uczciwie uprawiać ekonomię?

Z poglądami prof. Grzegorza Kołodki, często nieszablonowymi, można się zgadzać lub nie, ale jednego nie mogą mu odmówić nawet krytycy.

Publikacja: 12.10.2020 05:00

Jak uczciwie uprawiać ekonomię?

Foto: materiały prasowe

Niewielu jest w Polsce ekonomistów o tak szerokich horyzontach. Najnowsza książka byłego wicepremiera i ministra finansów, obecnie wykładowcy w Akademii Leona Koźmińskiego, to kolejne tego potwierdzenie.

Na tom „Od ekonomicznej teorii do politycznej praktyki" składają się zarówno artykuły publikowane wcześniej przez autora w periodykach naukowych i w prasie, jak i nowe, napisane z myślą o tej książce. Znajdziemy w niej również zapis długiej rozmowy Kołodki z członkami Stowarzyszenia Zwrotnica. Antologiczny charakter nowej książki autora „Wędrującego świata" sprawia, że można ją czytać wyrywkowo. A niemal każdy znajdzie w niej coś ciekawego. Zakres refleksji Kołodki jest bowiem bardzo szeroki. „Od ekonomicznej..." otwiera rozdział poświęcony – a jakże – ekonomii politycznej pandemii. Dalej możemy przeczytać m.in. o stojących przed światem i Polską wyzwaniach rozwojowych, takich jak zielona transformacja czy narastające nierówności dochodowe, o poPKBowskiej rzeczywistości, o zmieniającym się miejscu Chin w globalnym ładzie gospodarczym i konsekwencjach tego zjawiska, a także o kwestiach, które stale budzą spory nad Wisłą. Kołodko dzieli się m.in. przemyśleniami dotyczącymi polskiego systemu emerytalnego, systemu podatkowo-składkowego oraz tego, jakie byłyby koszty i korzyści z rezygnacji z własnej waluty na rzecz euro. Zamykająca książkę rozmowa może służyć jako swego rodzaju podsumowanie i powiązanie ze sobą licznych wątków pojawiających się wcześniej. Bardzo ciekawy jest fragment dotyczący oceny transformacji gospodarczej nad Wisłą. Zaskoczyć może nawet tych, którym wydaje się, że znają dobrze poglądy byłego wiceministra na wydarzenia z przełomu lat 80. i 90. XX w.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Recenzje
Czy powinniśmy przestać się bać apokalipsy klimatycznej?
Recenzje
Mandat niebios dla Xi Jinpinga
Recenzje
Oligarcha, który mierzył znacznie za wysoko
Recenzje
Owocne dialogi człowieka i chatbota
Recenzje
Prywatyzacja wojny po rosyjsku, czyli Wagner podbija Afrykę
Recenzje
Jak pobudzić kreatywność?