Przemysł

Tim pozytywnie zaskoczył wynikami

W trakcie czwartkowej sesji notowania Timu rosły nawet o ponad 5 proc, czemu towarzyszyły dużo wyższe niż zwykle obroty. Wzmożona aktywność kupujących była odpowiedzią na wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne .
Foto: materiały prasowe

W III kwartale br. grupa zarobiła na czysto 10,4 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 82 proc. względem analogicznego kwartału 2019 r. Zysk operacyjny zwiększył się o 52 proc., osiągając 15 mln zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły 267,7mln zł i były o prawie 17 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Tim jest jednym z beneficjentów rozwoju rynku e-handlu, który przyspieszył w trakcie pandemii. Zakupy realizowane w kanale e-commerce miały ponad 71-procentowy udział w obrotach spółki. - E-commerce idealnie wpisuje się w zasady dystansu społecznego, a klienci TIM-u, w razie potrzeby, wciąż mogą liczyć na fachowe wsparcie i doradztwo ze strony naszych, pracujących zdalnie, przedstawicieli handlowych. Z drugiej strony, zgodnie z naszą strategią średnioterminową, stale rozwijamy ofertę produktową oraz nowe modele sprzedaży. Wśród nich jest dropshipping pasywny, w którym zamawiany towar wysyłany jest do klienta bezpośrednio z magazynu dostawcy, z pominięciem centrum logistycznego 3LP. Generuje on już znaczący wolumen sprzedaży. Zakładamy, że wartość sprzedaży w alternatywnych modelach w kolejnych okresach będzie mieć coraz większy udział w całkowitej sprzedaży – wyjaśnia Piotr Nosal, członek zarządu Timu.

Rozszerzanie oferty oznacza zarówno poszerzanie jej o kompleksowe propozycje z obszaru tradycyjnego asortymentu elektrotechnicznego, jak i wprowadzanie do sprzedaży zupełnie nowych rodzajów produktów adresowanych do klienta biznesowego.

Po trzech kwartałach 2020r. TIM miał 19,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto, o 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. EBITDA zwiększyła się o 27 proc., do 50,5 mln zł. Przychody wyniosły 761,4 mln zł i były o 17,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. - Warto podkreślić, że dwucyfrowe, znaczące dynamiki wzrostu wyników finansowych obserwujemy zarówno na poziomie jednostkowym, jak i skonsolidowanym. Dodatkowo generujemy istotne dodatnie przepływy pieniężne, a pozycja płynnościowa jest bardzo dobra. To pozwala nam na kontynuację atrakcyjnej polityki dywidendowej, oczywiście z utrzymaniem zdolności do finansowania dalszego dynamicznego rozwoju Grupy Kapitałowej TIM – zauważa Piotr Tokarczuk, członek zarządu i dyrektor finansowy Timu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.