Naprawy i produkcja wagonów kolejowych mają stać się jednym z głównych obszarów działalności Pozbudu, obok produkcji okien i drzwi, usług budowlanych oraz biznesu dotyczącego odnawialnych źródeł energii. W najbliższych latach zarząd widzi tu duży potencjał do rozwoju grupy. – Co jednak najważniejsze, mamy w tym obszarze – dzięki naszemu partnerowi – do dyspozycji zasoby ludzkie, materialne oraz doświadczenie i wiedzę. Mamy więc już na starcie komfort w zakresie oferowanych kompetencji i zaplecza do realizacji zadań w tym zakresie – przekonuje Łukasz Fojt, prezes Pozbudu. Dodaje, że istotne są również dobre doświadczenia zebrane przy współpracy z grupą PKP. Chodzi zwłaszcza o realizowane kontrakty na rewitalizację linii kolejowych. Ponadto w przyszłości spółka nie wyklucza akwizycji firm remontowych. Obecnie żadna decyzja w tym zakresie jednak nie zapadła.

Współpraca z Mag-Train

Głównym celem giełdowej spółki w biznesie kolejowym jest pozyskanie szerokich referencji w zakresie renowacji wszelkich typów wagonów na wszelkich możliwych poziomach. Ponadto chce ona rozszerzyć działalność m.in. o budowę własnego taboru (we własnym zakresie i poprzez remonty zakupionych wagonów) oraz o wynajem floty wagonowej. – Liczymy, że liczne inwestycje w rozbudowę sieci kolejowej przeniosą w możliwie dużym stopniu ciężar transportu z samochodowego na bardziej przyjazny środowisku – kolejowy. Będzie to możliwe nie tylko dzięki budowie sieci kolejowej, ale także poprzez rozbudowę możliwości podażowych taboru i wzrost konkurencji w tym zakresie – uważa Fojt.

GG Parkiet

Aby sprostać wymogom rynku, Pozbud chce pozyskiwać nowych specjalistów, sukcesywnie i adekwatnie do skali realizowanych kontraktów. Na razie jego działalność w tym biznesie opiera się na doświadczeniach i zasobach partnera biznesowego, czyli firmy Mag-Train z Piaseczna, która prowadzi działalność remontową w Chrzanowie (woj. małopolskie), w dawnych zakładach producenta lokomotyw Fablok. – Hale zostały wyremontowane i wyposażone w nowoczesne urządzenia techniczne. Spółka posiada doświadczoną załogę – ludzi, którzy związani byli wcześniej z branżą taboru kolejowego – informuje Fojt.

Zlecenia z PKP InterCity

Dotychczas Pozbud i Mag-Train złożyli najkorzystniejsze oferty w trzech przetargach organizowanych przez PKP InterCity dotyczących naprawy okresowej 130 wagonów osobowych na łączną kwotę ponad 590 mln zł. Teraz konsorcjum oczekuje w przypadku jednego z nich na zaproszenie do podpisania umowy (o wartości 70,5 mln zł), a w dwóch pozostałych na rozstrzygnięcie. Jaki dokładnie udział w kontraktach będzie miała każda z firm, zostanie dopiero ustalone. Pierwsze przychody z remontów Pozbud powinien wykazać jeszcze w tym roku. Ponadto Pozbud zamierza brać udział w kolejnych przetargach organizowanych w ramach tzw. planu rozwoju i inwestycji PKP InterCity na lata 2021–2030. Zakłada on wydatki, w tym inwestycje taborowe, na poziomie 19 mld zł.