REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Wyniki Wieltonu wsparciem dla kursu

Wyniki kwartalne producenta naczep i przyczep zrobiły pozytywne wrażenie na inwestorach. W trakcie środowej sesji notowania Wieltonu rosły nawet o ponad 5 proc.
Foto: materiały prasowe

W I kwartale 2019r. spółka wypracowała 20,9 mln zł zysku netto, o 3 proc. więcej niż analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk operacyjny zwiększył się o prawie 15 proc. osiągając poziom 29,3 mln zł. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 639,9 mln zł i były o ponad 33 proc. wyższe niż rok wcześniej.

- W sumie w I kwartale 2019 r. sprzedaliśmy 5767 pojazdów, czyli o 31,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Był to zarówno efekt rozwoju organicznego Grupy, jak i pomyślnie zakończonej akwizycji. Pod koniec III kwartału 2018 r. podpisaliśmy bowiem umowę nabycia 75 proc. udziałów w Lawrence David Limited, a z dniem 1 października 2018 roku przejęliśmy kontrolę nad tą spółką. Po odliczeniu efektów rozszerzenia składu Grupy Wielton w ostatnim kwartale 2018 roku, w I kwartale 2019 roku sprzedaliśmy 4 672 szt. przyczep, naczep i zabudów – podkreśla Mariusz Golec, prezes Wieltonu.

Rentowność EBITDA wyniosła 6,6 proc. i była niższa o 0,3 pkt proc. od ubiegłorocznej.

- W I kwartale 2019 roku istotnie wzrosły w porównaniu z I kwartałem 2018 roku koszty wytworzenia produktów, ponieważ wzrosły ceny komponentów do produkcji naszych pojazdów. Wyższe niż rok wcześniej były także wynagrodzenia w Wielton.  Czynniki te przyczyniły się do spadku uzyskanej marży – wskazuje szef Wieltonu.

Równocześnie podtrzymał cele finansowe zawarte w strategii Wieltonu zakładające osiągnięcie w 2020 r. 2,4 mld zł przychodów przy wolumenie sprzedaży 25 tys. naczep i przyczep oraz uzyskanie rentowności EBITDA na poziomie 8 proc.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA