W I kwartale Radpol wypracował 34,1 mln zł przychodów, czyli o 17 proc. więcej niż przed rokiem. Co ważniejsze spółce udało się osiągnąć dodatni wynik na każdym poziomie rachunku zysków i strat. Rok wcześniej widniały tam straty.

Radpol przede wszystkim zwiększył sprzedaż w kluczowym dla niego segmencie systemów rurowych. Minimalna zwyżka miała z kolei miejsce w segmencie electro&tech. Poprawa przychodów była głównie efektem działań podejmowanych w zakresie poszukiwania nowych możliwości zbytu i nowych zastosowań oferowanych produktów oraz prowadzonej polityki cenowej.

Pozytywne rezultaty przyniosły działania proeksportowe. W ich następstwie udział sprzedaży zagranicznej w całości przychodów spółki wzrósł z 16,7 proc. do 17,9 proc. Dynamiczny wzrost odnotowano zwłaszcza w segmencie systemów rurowych, co związane było z dostosowaniem produktów Radpolu do wymagań norm lokalnych rynków i rozpoczęciem tzw. sprzedaży projektowej. Największe wzrosty według kierunków geograficznych uzyskano na wschodnich rynkach. Istotne zwyżki eksportu miały też miejsce w krajach skandynawskich.

Na początku tego roku Radpol kontynuował działania zmierzające do zwiększenia wydajności produkcji, poprawy wykorzystania posiadanego majątku i zwiększenia jakości oferowanych wyrobów. Ponadto starano się ograniczyć ponoszone koszty. To przyczyniło się nie tylko do zwiększenia rentowności ale i dalszego zmniejszenia zobowiązań. Na koniec marca łączne zadłużenie finansowe, licząc rok do roku, spadło o 8,2 proc. Ponadto Radpol nieznacznie zwiększył inwestycje oraz zintensyfikował prace w obszarze badań i rozwoju.

W najbliższych kwartałach decydujący wpływ na wyniki finansowe osiągane przez spółkę będzie miała m.in. ogólna koniunktura gospodarcza w kraju i na rynkach eksportowych oraz sytuacja w branżach energetyki zawodowej i ciepłownictwa. Kondycja Radpolu uzależniona jest też od tempa rozwoju sieci ciepłowniczych, zmian kursów walut obcych oraz ciągłości finansowania zewnętrznego.