Profesjonalny inwestor

Aktywa UFK spadają. Przewaga wypłat nad wpłatami

W ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych zgromadzonych jest prawie 50 mld zł.
Foto: Bloomberg

Okres dynamicznego rozwoju UFK mają dawno za sobą, bo aktywa tego typu produktów swój szczyt osiągnęły około połowy 2017 r., kiedy znajdowało się w nich nawet blisko 60 mld zł, i od tamtej pory głównie się kurczą. W dłuższym okresie aktywa spadają, bo klienci wycofują swoje oszczędności.

Tym samym, według obliczeń serwisu analizy.pl, po dynamicznym spadku aktywów w I kwartale 2020 r. wywołanym koronawirusowym krachem nie zostało już śladu, a kolejne trzy kwartały przyniosły odbudowanie aktywów, głównie dzięki dobrej koniunkturze na rynkach, a co za tym idzie – dobrym wynikom z zarządzania. Jak jednak podano, nie można mówić o renesansie polis na życie z UFK, tylko o powrocie do powolnego trendu spadkowego, zapoczątkowanego dość dynamicznie pod koniec 2017 r. W ciągu trzech lat do końca 2020 r. aktywa w UFK spadły o około 20 proc. Według obliczeń analizy.pl w zeszłym roku najlepiej poradziły sobie towarzystwa największe, choć doszło też do przetasowania w pierwszej trójce. Na pozycji lidera umocniło się Aviva TUnŻ, które w polisach na życie UFK miało na koniec roku 12,9 mld zł (o 0,2 mld zł więcej niż rok wcześniej), co odpowiada 26,6 proc. rynku. Na drugie miejsce wskoczyło natomiast PZU Życie, które jednocześnie zanotowało największy przyrost aktywów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.