Są już pierwsze szacunki PPK w samorządach

Właśnie minął termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK. Czy struktura rynku się zmieni?

Aktualizacja: 30.03.2021 13:02 Publikacja: 30.03.2021 05:00

Są już pierwsze szacunki PPK w samorządach

Foto: Adobestock

Instytucje prowadzące pracownicze plany kapitałowe przymierzają się do pierwszych szacunków wyników kolejnego etapu wdrażania PPK, które tym razem objęły samorządy. Jak na razie trudno o dokładne wnioski, jednak ta faza programu PPK może nieco zmienić układ sił na rynku.

Lider bez zmian

Jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządy, przystępują do PPK w ramach czwartego etapu wdrożenia. Niezależnie od wielkości zatrudnienia miały obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK do 26 marca, a na umowę o prowadzenie PPK mają czas do 10 kwietnia. Jak przyznają przedstawiciele instytucji prowadzących PPK, pierwsze składki będą wpływać w kwietniu, duża część w maju, a może się zdarzyć i tak, że dopiero w pierwszych dniach czerwca. Dopiero wtedy będziemy mieli jasne dane na temat części pracowników samorządów, którzy zdecydowali się pozostać w PPK, oraz tego, ilu nowych uczestników funduszy zdefiniowanej daty pozyskali powiernicy.

Według danych serwisu analizy.pl z końcem lutego aktywa PPK zbliżały się do 3 mld zł. Najwięcej kapitału udało się zebrać PKO TFI. Jak twierdzi jego zarząd, pierwsza pozycja nie jest zagrożona. – Według naszych szacunków jesteśmy i pozostaniemy liderami rynku PPK mierzonego zarządzanymi aktywami także w finalnym rozliczeniu całego programu, tj. po czerwcu tego roku – tłumaczy Piotr Żochowski, prezes PKO TFI. – Wedle najnowszych dostępnych danych (na koniec lutego) jesteśmy liderem rynku pod względem zarządzanych aktywów PPK z udziałem 33,9 proc. – przypomina. – Patrząc przez pryzmat liczby umów o zarządzanie, szacujemy, że około 12,5 tys. zawartych przez nas i aktywnych już umów z samorządami i jednostkami rządowymi stanowi ponad 30 proc. wszystkich w tej części IV etapu. To świetny rezultat, bo umacnia perspektywę utrzymania pozycji lidera po rozliczeniu całego programu PPK latem – analizuje prezes PKO TFI. – Na oceny faktycznego udziału w rynku w IV etapie jest oczywiście jeszcze za wcześnie. Udział ten mierzony jest bowiem nie liczbą samych zawartych umów, ale liczbą uczestników i wpłat, których dokonają – podkreśla Żochowski.

GG Parkiet

Na drugiej pozycji znajduje się TFI PZU, zajmujące dotychczas 14 proc. rynku. Jak poinformowało w poniedziałek, ofertę PPK w TFI PZU wybrało około 50 proc. jednostek sektora finansów publicznych. Warto jednak pamiętać, że liczba umów nie przekłada się bezpośrednio na nowych uczestników funduszy PPK.

Rynkowym numerem trzy jest Nationale-Nederlanden PTE, które pod względem aktywów mocno depcze po piętach TFI PZU. – Nationale-Nederlanden PTE podpisało blisko tysiąc umów o zarządzanie z podmiotami sektora publicznego, który objął IV i ostatni etap PPK. Biorąc pod uwagę nasze selektywne podejście do akwizycji w IV fali wdrożenia programu, osiągnięty przez nas wynik jest satysfakcjonujący i spełnia nasze oczekiwania – przyznaje Paweł Giza, wiceprezes zarządu Nationale-Nederlanden PTE. – Uwzględniając wyniki wszystkich faz wdrożenia tego długoterminowego programu oszczędzania, obejmiemy swoimi usługami w zakresie PPK ponad 5 tys. firm – szacuje.

GG Parkiet

Był to także udany czas dla Investors TFI. – Z podmiotami sektora publicznego podpisaliśmy ponad 400 umów o zarządzanie PPK. Wśród naszych klientów znalazły się m.in. trzy spośród 30 największych polskich miast, kilkanaście szpitali oraz wyższe uczelnie – mówi Grzegorz Dróżdż, rzecznik Investors TFI.

Minimum 8 proc.

Instytucji prowadzących PPK jest obecnie 19. Etap samorządowy dla części mógł być ostatnim dzwonkiem – przed startem PPK szacowano, że do uzyskania rentowności potrzeba przekroczenia 8-proc. progu.

Pracownicze plany kapitałowe
Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną
Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł