Portfele Parkietu

Wszystkie portfele długoterminowe wyprzedzają szeroki rynek

Dobre nastroje panujące na warszawskim parkiecie przełożyły się na bardzo dobre wyniki inwestycyjne ekspertów. Najlepszy portfel w ciągu roku dał zarobić 51 proc., najsłabszy 29 proc.
Foto: AFP
Foto: GG Parkiet

Pod koniec marca ubiegłego roku analitycy i zarządzający wytypowali spółki do portfela długoterminowego na trzy–pięć lat. W tym czasie wszystkie siedem portfeli pokonało szeroki WIG, który zyskał około 22 proc. Na prowadzenie wysunął się Marcin Materna, szef działu analiz w Millennium DM. Jego portfel, złożony z 11 spółek, jak na razie dał zarobić 51 proc.

Deweloperzy gier, branża IT i odzież

W portfelu Materny znalazły się: EuCO, Kredyt Inkaso, Vindexus, Kruk, CD Projekt, CI Games, Bloober Team, 11 bit studios, Vistula, Alumetal i Idea Bank. Najwięcej, bo po około 165 proc., dali zarobić producenci gier (11 bit studios i CD Projekt). Najmocniej, bo o prawie 13 proc. potaniały akcje Europejskiego Centrum Odszkodowań. – Spółki z branży gier komputerowych nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, kolejne projekty sprawiają, że są coraz bardziej stabilne finansowo i mogą sobie pozwolić na coraz śmielsze i droższe projekty. Fakt, że działają globalnie, sprawia, że nie wchodzą sobie w drogę, a potencjał do generowania zysków jest zależny tylko i wyłącznie od jakości pomysłów – mówi Materna. Dodaje, że z kolei takie spółki jak Vindexus, Kredyt Inkaso czy Alumetal działają w perspektywicznych branżach, i choć może nie tak spektakularnie jak pozostałe firmy, powoli poprawiają zyski. – Vistula jest obok LPP jedną z najsilniejszych rodzimych marek odzieżowych, biorąc pod uwagę wzrost zamożności społeczeństwa, także powinna poprawiać rentowność. Idea Bank to natomiast jeden z mniejszych banków na polskim rynku i ma szansę powtórzyć w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw sukces podobny, jaki osiągnął Alior Bank w detalicznej części rynku – ocenia szef działu analiz w Millennium DM.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.