REKLAMA
REKLAMA

Portfel techniczny

Analitycy techniczni. Typują siedem spółek do wrześniowego portfela

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

PZU

Kurs akcji ubezpieczyciela od wielu kwartałów porusza się w długoterminowym, szerokim trendzie bocznym. Notowania w sierpniu zbliżyły się do jego dolnego ograniczenia i ostro zawróciły w okolicy 36 zł za walor, tworząc w rezultacie prowzrostową świecę tygodniową. Wiele przemawia za tym, że siła dominującej latem tendencji spadkowej uległa załamaniu. Impet kursu jest potwierdzany przez zdecydowany zwrot oscylatorów: stochastyczny wolny zdecydowanie zawraca przy swoich minimach, a RSI(14) dodatkowo powraca ponad średnią. Warto też zauważyć, że cena akcji odbiegała w końcówce sierpnia od swojej długoterminowej średniej niemal o 2,5 odchylenia standardowego – w czerwcu ubiegłego roku notowania zawróciły przy podobnej skali wyprzedania.

Piotr Kaźmierkiewicz, DM Pekao

Ciech

W horyzoncie ostatnich kilku dni notowania akcji chemicznej spółki odznaczają się relatywną siłą względem szerokiego rynku. Okres względnej siły rozpoczął się od zatrzymania fali spadkowej dokładnie na poziomie wsparcia poziomego wyznaczonego przez górne ograniczenie konsolidacji z czerwca 2016 r. Choć odległość czasowa tak wyznaczonego poziomu jest dość spora, to samo wsparcie okazało się na tyle istotne, że obserwowana pozytywna dywergencja z RSI w końcu znalazła odzwierciedlenie w zmianach cen. Całość utworzyła kanał boczny o lekko spadkowym nachyleniu. I choć dopiero moment wyjścia z konsolidacji zadecyduje o kierunku zmian na kolejne tygodnie, to spojrzenie na świece w układzie tygodniowym (wyraźny biały korpus z zaznaczonym dolnym cieniem) powoli faworyzuje stronę popytu.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

Ten Square Games

Notowania od połowy maja były w trendzie spadkowym, który trwał niemalże do końca sierpnia. Przełamanie kanału spadkowego było dynamiczne i potwierdzone przez sygnał kupna na oscylatorze stochastycznym. Dodatkowo pokonanie lokalnego szczytu z początku lipca 136,8 zł zostało potwierdzone wzrostem wartości obrotów. Aktualnie celem popytu jest atak na historycznie maksimum 149 zł oraz psychologiczny opór 150 zł. Argumentem fundamentalnym za poprawą nastawienia do spółki może być oczekiwany debiut Fishing Clash na Andoridzie w Chinach oraz kwestia IPBOX, czyli opcja płacenia 5-proc. CIT-u przez twórców, wobec aktualnej stawki na poziomie 19 proc. Ponadto możliwe wejście spółki do mWIG40 zdaje się wspierać układ techniczny oraz wartość obrotu, co jest istotne dla inwestorów instytucjonalnych oraz zagranicznych.

Agata Filipowicz-Rybicka, BM Alior Banku

Play

Kurs akcji telekomu od 10 miesięcy jest w trendzie wzrostowym, jednak od czerwca po wyznaczeniu tegorocznego maksimum kurs osuwał się w granice dolnego ograniczenia linii trendu. Sierpień przyniósł powrót aktywności kupujących, co w ostatnich dniach przyniosło test kwartalnej górnej linii kanału spadkowego. Trwałe przełamanie tej linii będzie argumentem do kontynuacji ruchu i szansą na przetestowanie 36,44 zł. Próbie pokonania oporu towarzyszył wzrost wskaźników. MACD przebił od dołu linię sygnalną 0 pkt, a RSI rośnie. Na ADX linia sygnalna DI+ przeważa nad DI-, choć sam wskaźnik na razie pozostaje w neutralnym zakresie. Brak przekonania kupujących może zainicjować kontratak podaży, który w pierwszej kolejności może przetestować wsparcie na długoterminowej linii trendu wzrostowego z okolic 30 zł.

Paweł Danielewicz, BM Santander

Asseco Poland

Notowania akcji informatycznej spółki są ponad relatywnie silnym wsparciem technicznym: 52,83–53,24 zł. W ujęciu średnioterminowym (kilka ostatnich miesięcy) obóz byków jest w przewadze, choć istotny punkt zwrotny wypadł w węźle podażowym Fibonacciego: 58,02–58,27 zł. Nie można jednak wykluczyć – biorąc pod uwagę ogólny wizerunek techniczny spółki – że już negacja pułapu cenowego 56,55 zł byłaby czynnikiem mobilizującym kupujących do wywierania jeszcze większej presji (co w efekcie mogłoby doprowadzić do negacji strefy oporu: 58,02–58,27 zł). Negatywnie należałoby natomiast odnieść się do kwestii przełamania eksponowanej tutaj zapory popytu: 52,83–53,24 zł. Ta okoliczność świadczyłaby dla odmiany o stopniowym wyczerpywaniu się potencjału wzrostowego kreowanego obecnie ruchu. Byłby to zatem niekorzystny sygnał.

Michał Pietrzyca, DM BOŚ

Ten Square Games

Wyjście na północ z prowzrostowego klina jest imponujące, bo zostało zrealizowane przy podwyższonych obrotach rzędu 2,7-krotności średnich wymian z poprzedniego miesiąca. Gracze liczą na nową falę hossy, gdyż ten long breakout został zapoczątkowany z okolic linii trendu 114,46–109,82 zł, gdzie wcześniej mieliśmy długofalową, podażową zaporę. Teraz działa ona jak trampolina i otwiera przestrzeń szerokiej zmienności o zakresie 108,20–170,2 zł oszacowanej na podstawie zasięgów Fibonacciego. W przeszłości byki nie lekceważyły tak silnego, pozytywnego wydźwięku, ale pamiętajmy, że wsparcie – miesięczny pivot, mamy ustawiony na wrzesień w okolicy 129,73 zł. Zatem około 6-proc. cofnięcie jest teraz nominalnym ryzykiem, co implikuje dwa, trzy razy większy impuls zmienności, jeśli dojdzie do wybicia kursu z konsolidacji 145–108 zł.

Przemysław Smoliński, DM PKO BP

Dom Development

W technicznym portfelu „Parkietu" postanowiłem we wrześniu utrzymać spółkę sprzed miesiąca, czyli Dom Development. Zgodnie z oczekiwaniami w minionych tygodniach zachowywał się on zdecydowanie silniej od rynku. W odróżnieniu od większości walorów na warszawskiej giełdzie spółka lekko zwyżkowała, pokonując krótkoterminowy opór na poziomie szczytu z połowy czerwca po wykonaniu ruchu powrotnego do wcześniej przełamanego, średnioterminowego oporu w postaci maksimum z pierwszej połowy ubiegłego roku. Tym samym kurs potwierdził zakończenie dwumiesięcznej korekty i powrócił do długoterminowego trendu wzrostowego. W ubiegłym tygodniu ustanowił nowe, wieloletnie maksimum i zbliża się obecnie do swojego historycznego szczytu z pierwszej dekady XXI w.

Michał Krajczewski ,BM BNP Paribas

LPP

Kurs akcji odzieżowej spółki od początku 2018 r. przebywa w lekkim trendzie spadkowym. Jednakże na przestrzeni ostatnich miesięcy walory LPP są w trakcie tworzenia formacji podwójnego dna. Wsparciem w opisanym przypadku jest okrągły poziom 7000 zł, na którym zatrzymana została deprecjacja kursu na przełomie maja i czerwca oraz w sierpniu. W ujęciu dziennym pozytywne sygnały wysyłają również wskaźniki RSI oraz MACD (sygnał kupna), potwierdzając obronę wsparcia. Ostatecznym potwierdzeniem zmiany trendu będzie wybicie walorów LPP ponad lokalne maksimum z lipca znajdujące się przy 8000 zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA