REKLAMA
REKLAMA

Portfel fundamentalny

Nowe propozycje nadzieją na odrobienie sierpniowych strat

Większość pomysłów inwestycyjnych nie sprawdziła się w minionym miesiącu, do czego przyczyniła się korekta na GPW. Część spółek poszła w odstawkę, a ich miejsce zajęła silna reprezentacja firm z WIG20.
Foto: Bloomberg

Miniony miesiąc nie był zbyt udany dla ekspertów biorących udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych. Przecena, jakiej doświadczyła w ostatnich miesiącach spora liczba spółek z warszawskiego parkietu, skłoniła ich do poszukiwań nowych okazji.

Duże spółki znów na celowniku

Doszło do istotnych roszad w składach portfeli. Wytypowane przed miesiącem firmy nie spełniły pokładanych nadziei. O ile przed miesiącem eksperci chętnie pomijali spółki z WIG20, o tyle teraz właśnie w papierach krajowych potentatów pokładają nadzieje na odrobienie sierpniowych strat. To tylko pokazuje, jak dynamicznie zmienia się sytuacja na krajowym rynku akcji. Po solidnej wyprzedaży z minionego miesiąca wyceny rynkowe niektórych dużych firm okazały się na tyle przekonujące, że nasi eksperci dostrzegli w nich kandydatów do odbicia, na których warto postawić we wrześniu. Na ich celowniku znalazły się walory KGHM, Lotosu, mBanku, Orange, które dołączyły do obecnych już w portfelach CCC, PGNiG i Playa.

Mimo pewnych trudności eksperci nie ustają w poszukiwaniach okazji z szerokiego rynku akcji, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja może przynieść pozytywne rezultaty. Dlatego korektę cen akcji małych i średnich firm niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do tańszych zakupów.

Wyniki i wyceny pod lupą

Foto: GG Parkiet

W odpowiedzi na osłabienie rynkowej koniunktury eksperci coraz bardziej są skłonni stawiać na spółki bardziej defensywne, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej. Tym można tłumaczyć utrzymujące się zainteresowanie producentami gier. Faworytem w tym gronie jest 11 bit studios, na które we wrześniu postawiło aż czterech brokerów (w dwóch portfelach występuje jako nowa spółka).

– Liczymy na udane premiery spółki w II połowie roku i znacznie lepsze wyniki niż w pierwszych kwartałach – argumentują eksperci Domu Analiz SII.

Z kolei na celowniku dwóch brokerów znalazł się inny przedstawiciel tej samej branży – Ten Square Games.

– IP Box oraz oczekiwany debiut „Fishing Clash" na Androidzie w Chinach będą sprzyjać spółce – uważają eksperci Noble Securities.

Nadzieją ekspertów na wrzesień jest też Play, obecny w dwóch portfelach. Za telekomem przemawiają czynniki fundamentalne – poprawiająca się sytuacja finansowa sprawia, że rynek dostrzegł szansę na wyższą dywidendę. – Oczekujemy dalszej poprawy wyników i realizacji prognozy EBITDA w górnych jej granicach, czemu sprzyja kontrola kosztów (m.in. roaming krajowy) oraz coraz lepsze tendencje w przypadku przychodów – przekonują analitycy BM BNP Paribas.

Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje miał kończący się sezon publikacji raportów z wynikami za II kwartał. Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim te firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach. Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek jak Atal, Comarch, Pozbud czy Play. Jednocześnie eksperci chętnie pozbywali się z portfeli firm, które wyraźnie zawiodły osiągnięciami.

Wśród propozycji na kolejny miesiąc tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Potwierdzeniem mogą być relatywnie niskie poziomy wskaźników wyceny, zwłaszcza w odniesieniu do konkurentów z tej samej branży. Tak było w przypadku Energi, Eurocashu czy Lotosu.

Fatalny sierpień

Foto: GG Parkiet

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie miały łatwego zadania. Ich marzenia o łatwych zyskach pokrzyżowała korekta. Wyraźne pogorszenie nastrojów na warszawskim parkiecie sprawiło, że wyniki niemal wszystkich portfeli, których skład tworzyły wytypowane przed miesiącem spółki, znalazły się pod kreską. Uśredniony sierpniowy wynik wszystkich portfeli fundamentalnych był 4,5 proc. na minusie. Stopa zwrotu uzyskana przez brokerów była nieco lepsza od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu stracił 4,9 proc.), ale zostali daleko w tyle za ekspertami od analizy technicznej, których portfel stworzony dla „Parkietu" był w sierpniu 0,2 proc. na plusie (pisaliśmy o tym we wtorek).

Odporny na zawirowania na rynku okazał się tylko portfel analityków Haitong Banku, który jako jedyny wypracował dodatnią stopę zwrotu w minionym miesiącu, zwiększając stan posiadani o 4,3 proc. Pozostali uczestnicy mieli mniej szczęścia, kończąc sierpniową rywalizację pod kreską. Pocieszeniem dla ekspertów z Domu Analiz SII i Millennium DM może być jednak to, że ich portfele wypadły nieznacznie lepiej od szerokiego rynku.

Zacznie lepiej dokonania ekspertów prezentują się, jeśli weźmiemy pod uwagę stopy zwrotu wypracowane od początku 2019 r. Po ośmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Pomimo sierpniowej wpadki na pozycji lidera utrzymali się analitycy Noble Securities – od początku roku ich stopa zwrotu to prawie 25 proc. Wyprzedzają ekspertów Haitong Banku (20,7 proc. na plusie), którym sierpniowy wyczyn pozwolił wskoczyć na pozycję wicelidera. Na trzeciej pozycji znaleźli się analitycy z BM BNP Paribas – tworzony przez nich portfel zwiększył wartość o 16,7 proc.

Łącznie od początku roku portfele ekspertów uczestniczących w rywalizacji mają dodatnią średnią stopę zwrotu na poziomie ponad 15,5 proc. To wynik wyraźnie lepszy od WIG, który w tym samym czasie stracił 1,6  proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ: ¶ Polenergia, ZE PAK | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ: ¶ Brak nowych spółek w portfelu na sierpień.

 

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ: ¶ Amica, Wirtualna Polska | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ: ¶ Atal | Szeroka oferta mieszkań i wysokie dynamiki sprzedaży uzasadniają optymistyczną prognozę wyników finansowych. ¶ mBank | Wyrok TSUE nie powinien być tak destrukcyjny dla banku, jak wskazywałoby zachowanie kursu akcji.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:¶ AmRest, PGNiG | Zmiana struktury portfela.¶ Kernel | Pogorszenie się perspektyw wyników na 2019/2020.¶ LiveChat | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:¶ 11 bit studios | Oczekujemy mocniejszego II półrocza ze względu na premierę „Children of Morta", season pass do „Frostpunka" i debiut tej gry na konsole oraz kolejny dodatek do gry „TWoM".¶ Comarch | Oczekujemy bardzo dobrych wyników w II półroczu.¶ Lotos | Niska wycena porównawcza, dobre warunki makro w II półroczu, oczekiwana poprawa wyników w 2020 r. z uwagi na inwestycję EFRA i regulację IMO2020.¶ Play | Oczekujemy dalszej poprawy wyników i realizacji prognozy EBITDA w górnych jej granicach, czemu sprzyja kontrola kosztów (m.in. roaming krajowy) oraz coraz lepsze tendencje w przypadku przychodów.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:¶ 11 bit studios, Ambra, Ferro, Polenergia | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:¶ Eurocash | Wysoka inflacja cen żywności oraz niska wycena zdaje się sprzyjać notowaniom spółki. ¶ KGHM | Rebalancing, wystrzał notowań srebra oraz wzrost cen miedzi (w przeliczeniu na złote).¶ Orange | Wyniki za II kwartał br. i dźwignia operacyjna sprzyjają postrzeganiu spółki.¶ Ten Square Games | IPBOX oraz oczekiwany debiut Fishing Clash na Androidzie w Chinach sprzyja percepcji spółki.

 

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ: ¶ Wszystkie spółki zostają w portfelu. |

DO PORTFELA WCHODZĄ: ¶ CCC | Spółka została zbyt mocno przeceniona, co postrzegamy jako potencjalną okazję inwestycyjną. ¶ LiveChat | Umocnienie dolara jest czynnikiem sprzyjającym poprawie wyników finansowych spółki.

 

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ: ¶ CDRL | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym propozycjom. ¶ LiveChat | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ: ¶ 11 bit studios | Liczymy na udane premiery spółki w drugiej połowie roku i znacznie lepsze wyniki niż w pierwszych kwartałach roku. ¶ Pozbud | Liczymy na dobre wyniki w drugiej połowie roku, m.in. dzięki realizowanemu kontraktowi z PKP PLK oraz sprzedaży mieszkań z inwestycji Strzeszyn Zacisze. ¶ Vigo System | Po spadkowym II kwartale oczekujemy powrotu do wzrostowych dynamik w II półroczu, m.in. ze względu na przesunięcie zamówienia od firmy Zodiac.

 

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ: ¶ Grupa Azoty | Przebudowa portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ: ¶ Energa | Atrakcyjna wycena w obliczu perspektywy urynkowienia cen energii.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA