Portfel fundamentalny

Średniaki nadzieją ekspertów na kolejny udany miesiąc

Mniejsze spółki mające istotny udział w portfelach pozwoliły na wypracowanie solidnych zysków. Czy firmy wytypowane na kolejny miesiąc również nie zawiodą?
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

W sierpniu koniunktura na GPW nadal była łaskawa dla posiadaczy akcji, co znalazło odzwierciedlenie w stopach zwrotu większości portfeli fundamentalnych tworzonych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji. O zarobek nie było jednak trudniej niż w poprzednich, zakończonych efektownymi wynikami, miesiącach.

Średniaki wracają do łask

Kontynuacja zwyżek w sierpniu na szerokim rynku akcji zachęciła typujących do realizacji zysków. Tym bardziej że dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały w tym okresie do rzadkości – w ten sposób wyróżniły się papiery spółek Artifex Mundi, Dom Development, Onco Arendi czy Stalproduktu. W rezultacie w portfelach przygotowanych na kolejny miesiąc zabrakło miejsca dla spółek, które pozwoliły w ostatnim czasie solidnie zarobić. Jednocześnie w ich miejsce pojawiło się sporo nowych.

Foto: GG Parkiet

Gdy analizuje się propozycje zgłoszone przez brokerów do wrześniowych portfeli widać, że po fali zwyżek wielu małych spółek niektórzy zmienili taktykę, stawiając na większą dywersyfikację. Łaskawszym okiem spojrzeli na największe średnie firmy z indeksu mWIG40, których udział w portfelach fundamentalnych nie był tak istotny, jak firm z sWIG80. Już w sierpniu było widać, że notowania giełdowych „średniaków" lepiej sobie radziły niż „maluchów". Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje miał kończący się sezon publikacji raportów z wynikami za II kwartał. Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim te firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach.

Typy na wrzesień

Największe nadzieje eksperci wiążą z Ten Square Games (spółka znalazła się w czterech portfelach). Biorąc pod uwagę efektownie rosnące zyski, producent gier nie powinien mieć problemów z kontynuacją pozytywnego trendu w notowaniach. Hitowa gra „Fishing Clash" przyniosła spółce rekordowe 158 mln zł przychodów w II kwartale br,. co oznacza wzrost o 266 proc. względem analogicznego kwartału 2019 r. Liczba jej aktywnych użytkowników wzrosła do 7 mln w porównaniu z 3 mln w I kwartale tego roku i 1,5 mln w analogicznym okresie 2019 r. Zdaniem analityków imponujące tempo monetyzacji gry powinno się utrzymać, jest bowiem wspierane intensywną akcją marketingową.

W dwóch portfelach znalazło się miejsce dla Mercatora (obecny w dwóch portfelach). Producent rękawic medycznych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku może się pochwalić skokową poprawą wyników finansowych. Zawdzięcza to pandemii, która wygenerowała wysoki popyt na środki ochrony osobistej. Dlatego eksperci zakładają, że kolejne kwartały będą okresem wynikowych żniw dla spółki, nie zrażając się, że jej akcje w tym roku 35-krotnie zwiększyły swoją wartość

Do łask wrócił Inter Cars. Dystrybutorowi części samochodowych udało się skutecznie zneutralizować negatywny wpływ pandemii na wyniki. W związku z niepewnością związaną ze skutkami kryzysu wywołanego koronawirusem spółka ograniczyła wydatki i cięła koszty, czego pozytywne efekty pojawiły się w wynikach. – Zwracamy uwagę na dobre wyniki finansowe w I półroczu pomimo pandemii, w tym poprawa zyskowności i obniżenie zadłużenia, liczymy na kontynuację w II połowie roku – argumentują swój wybór analitycy Domu Analiza SII. Odmrożenie europejskich gospodarek i zniesienie restrykcji związanych z pandemią oraz rosnący popyt na części samochodowe będą sprzyjać dalszej odbudowie przychodów.

W składzie wrześniowych portfeli znalazło się też miejsce dla kilku innych reprezentantów mWIG, m.in., Comarchu, Famuru, Kruka i GTC.

Wśród mniejszych firm na celowniku typujących znalazło się Sygnity. Pandemia nie tylko nie zaszkodziła biznesowi informatycznej spółki, ale udało jej się odbudować finanse, po słabszych poprzednich latach, a jakość portfela zleceń się poprawiła (większy udział usług o wyższej marży). – Wyniki ostatnich kilku kwartałów, w tym drugiego wskazują, że spółka wychodzi na prostą. Będzie ją w tym wspierał wzmożony popyt na cyfryzację – wskazują analitycy Millennium DM.

Zyskowny sierpień

Zakończony miesiąc okazał się udany dla portfeli biur maklerskich biorących udział w rywalizacji. Eksperci mieli ułatwione zadanie, bo akcje przeważającej większości spółek zyskiwały na wartości. Wprawdzie stopy zwrotu portfeli były mniej efektowne niż w poprzednim, bardzo udanym miesiącu, ale większość biur i tak była górą w rywalizacji z rynkiem.

Stopy zwrotu z portfeli utworzonych na początku poprzedniego miesiąca okazały się lepsze nie tylko od wyniku szerokiego rynku (WIG zyskał w sierpniu 2,3 proc.), ale również od portfela tworzonego na łamach „Parkietu" przez specjalistów od analizy technicznej, który podsumowaliśmy w środowym wydaniu. Ten ostatni w sierpniu był tylko 0,45 proc. na plusie, podczas gdy średni wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł prawie 4,9 proc.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z DM BDM. Sierpień zamknęli 12,6-proc. stopą zwrotu. Wyprzedzili analityków Domu Analiz SII, których portfel zwiększył wartość o ponad 10 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci DM TMS Brokers, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 7 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, choć prawie wszystkim udało się pokonać rynek.

Po ośmiu miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie, biorące udział w typowaniach. Na razie na prowadzeniu w rywalizacji są analitycy Millennium DM, którzy od początku roku mogą się pochwalić zawrotną, 194-proc. stopą zwrotu. Wyprzedzili analityków Noble Securities, których portfel zwiększył wartość o 106 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z DM BDM, którzy zwiększyli swój stan posiadania o ponad 92 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji. Wszystkie portfele wypracowały bowiem wyniki lepsze od rynku.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu"mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 94,9 proc. To wynik znakomicie lepszy od indeksu WIG, który w tym samym czasie zniżkował o prawie 11 proc.

 

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-Stalprodukt | Realizacja zysków.

-Tim | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-JSW | Liczymy na środki preferencyjne z PFR (4,8 zł/akcję) i perspektywę poprawy notowań węgla koksującego (efekt La Nina w Queensland i potencjalne zaburzenia podaży).

-Mercator Medical | Przywracamy po przerwie. Liczymy na lepsze kw./kw. wyniki za III kwartał.

-Stalprofil | Wskazujemy na mocne szacunki za II kwartał (EBIT zwiększył się o 60 rok do roku) i ekspozycję (poprzez zależny Izostal) na rosnące inwestycje Gaz-Systemu w latach 2020–2022.

BNP Paribas BM

Brak zmian w portfelu na wrzesień.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-Gaming Factory | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-CCC | Pogorszenie pogody i powrót uczniów do szkół powinien wspierać sprzedaż obuwia. Spodziewamy się lekko pozytywnych komentarzy zarządu dotyczących liczby klientów w sklepach i konwersji. Kurs znajduje się na wsparciu.

-Comarch | Pozytywny outlook na II półrocze br. zwłaszcza w segmencie telekomunikacyjnym. Ciągle atrakcyjna wycena akcji.

-Comp | Skup akcji powinien wspierać kurs.

-Sygnity | Poprawa wyników finansowych, niska wycena na tle innych spółek z branży IT.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-AB, Budimex | Realizacja zysków.

-Selvita | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Introl | Koncentracja na zaawansowanych technologiach przynosi efekty. II kwartał jest zapewne czwartym dobrym z rzędu, a relacja c/z na ten rok ma wynieść poniżej 5,0.

-Kruk | Wyniki za II kwartał okazały się lepsze, niż oczekiwano. Nadchodzi czas okazyjnych zakupów portfeli, co powinno odwrócić trzyletni trend spadku rentowności.

-Sygnity | Wyniki ostatnich kilku kwartałów, w tym drugiego, wskazują, że spółka wychodzi na prostą. Będzie ją w tym wspierał wzmożony popyt na cyfryzację.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-AB, Eurocash, GPW, Sanok RC | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-GTC | V-kształtne odbicie w gospodarce i sprzedaży detalicznej zdaje się sprzyjać deweloperom komercyjnym mocno przecenionym w ostatnich miesiącach.

-Krynicki Recykling | Atrakcyjna wycena, perspektywiczna specjalizacja i czas na monetyzację dotychczasowych inwestycji zrealizowanych przez firmę.

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-11 bit studios, Eurocash | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Famur | Po publikacji wyników nieco lepszych od oczekiwań, a także zapowiedzi planów akwizycji w obszarach poza górnictwem oczekujemy zmiany nastawienia inwestorów do akcji.

-Inter Cars | Dobre wyniki finansowe w I półroczu pomimo pandemii, w tym poprawa zyskowności i obniżenie zadłużenia, liczymy na kontynuację w II połowie roku.

-Polnord | Duży spadek notowań w ostatnim czasie, kurs poniżej minimalnej ceny potencjalnego wezwania, jakie mogłoby zostać ogłoszone przez dominującego akcjonariusza celem wykupienia pozostałych akcjonariuszy.

-Ten Square Games | Bardzo dobre wyniki operacyjne w II kwartale, liczymy na udaną II połowę roku.

-XTB | Po okresie wakacyjnym liczymy na powrót większej aktywności inwestorów i wzrostu zmienności notowań, co sprzyjałoby wynikom spółki.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-Budimex | Wyczerpany potencjał wzrostowy.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Herkules | Zmiany w przepisach dotyczących farm wiatrowych stwarzają potencjał wzrostu rynku zbytu.

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

 

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być firmy wchodzące w skład WIG-u, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji, uwzględniane zaś dywidendy. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.