Parkiet PLUS

Brak chipów bije w producentów samochodów. Kiedy to się skończy?

Zdaniem ekspertów historia niedoboru półprzewodników przypomina tegoroczne prognozy dotyczące inflacji – projekcje dotyczące czasu trwania problemu niemal bez przerwy się wydłużają.

Z powodu braku półprzewodników wiele fabryk aut na całym świecie musiało okresowo wstrzymać lub ograniczyć produkcję.

Foto: Adobestock

Brak półprzewodników uszczupli produkcję aut na całym świecie o kilka milionów sztuk i pochłonie miliardy USD przychodów spółek. Koncerny samochodowe notowane na giełdzie widzą lekką poprawę, ale o zażegnaniu kryzysu nie ma jeszcze mowy. Jak sytuację oceniają analitycy?

Popyt jest, ale brakuje podaży

Według ostatniej prognozy firmy konsultingowej AlixPartners niedobór chipów ma kosztować światowy przemysł motoryzacyjny 210 mld USD utraconych przychodów w 2021 roku. AlixPartners prognozuje, że w tym roku brak półprzewodników zmniejszy produkcję o 7,7 mln pojazdów. Spółki motoryzacyjne cierpią, bowiem popyt dopisuje, jednak problemy z podażą powodują, że koncerny nie są w stanie sprostać zamówieniom. Wiele firm musiało tymczasowo wstrzymać produkcję w swoich fabrykach, a kłopoty mają spółki ze wszystkich kontynentów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.