Obligacje

Rynek obligacji korporacyjnych zmieni się w rynek private debt?

Ze względu na przekapitalizowanie krajowych banków, rynek obligacji nie jest w stanie stworzyć konkurencyjnej – względem kredytów – oferty dla emitentów kredytowalnych. Ale są inni zainteresowani.
Foto: Bloomberg

– Odrodzenie rynku obligacji korporacyjnych nastąpi, ale zabierze dużo czasu – uważa prof. Dariusz Filar, który wziął udział w panelu poświęconym przyszłości rynku obligacji korporacyjnych w Polsce podczas IX Europejskiego Kongresu Finansowego. Podobnie umiarkowany optymizm pobrzmiewał z wypowiedzi Aleksandra Łaszka – głównego ekonomisty FOR, który przypomniał, że polskie przedsiębiorstwa nadal cechuje relatywnie niska suma bilansowa (w relacji do PKB), a prywatne przedsiębiorstwa wciąż czekają z inwestycjami, których uruchomienie wiązać się będzie ze zwiększeniem sumy pasywów, co oczywiście otwierałoby szansę na finansowanie dłużne.

Czy faktycznie mogą to być obligacje? Adam Pers, wiceprezes mBanku, miał na ten temat raczej sceptyczny pogląd. Jego zdaniem sektor bankowy w Polsce jest przekapitalizowany i nadpłynny, co oznacza, że banki walczą o możliwości udzielenia kredytów klientom, posiadającym zdolność do ich obsługi. Ponieważ kredyty są tańsze od obligacji i w dodatku bardziej elastyczne (łatwiej porozumieć się z bankiem w sprawie zmiany warunków umowy kredytowej niż z obligatariuszami w sprawie zmiany warunków emisji obligacji), również przedsiębiorstwa chętniej wybierają kredyty bankowe. Z tego względu – jego zdaniem – na rynek obligacji trafiają te podmioty, których obsługą nie są zainteresowane banki, względnie takie, które chcą zdywersyfikować źródła finansowania, a rynek obligacji ma dla nich atrakcyjną ofertę (z tego powodu, że gros środków pozyskały z sektora bankowego).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.