REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Fundusze: Teoria i praktyka

Choć teoretycznie to wysoki udział obligacji korporacyjnych powinien zapewnić stabilność wyników (obligacje korporacyjne są niepłynne, najchętniej wyceniane są więc metodą liniową), a te z wysokim udziałem papierów skarbowych lub papierów zagranicznych (prawie wszędzie płynność rynku obligacji korporacyjnych jest wyższa niż u nas) są w większym stopniu narażone na wpływ zmienności wyceny, to w praktyce dzieje się wręcz odwrotnie.
Foto: Adobestock

Ale tylko dlatego, że globalny rynek obligacji podąża jednostajnie w jednym kierunku – trwa bezprecedensowa hossa sprowadzająca rentowności coraz niżej i niżej pod każdym pretekstem (obecnie – koronawirusa), choć wydaje się, że w niektórych przypadkach nie ma to logicznego uzasadnienia. Niemniej i w czasie tej wieloletniej hossy zdarzają się znaczące korekty głównego trendu, co dla zarządzających jest okazją do zawierania transakcji, których celem jest ochrona lub odwrócenie pozycji. Oznacza to jednak wprowadzenie elementu spekulacyjnego, który może mieć wpływ na osiągane wyniki w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja na rynku papierów skarbowych, i od ich udziału w poszczególnych portfelach.

Z kolei fundusze stricte korporacyjne cierpią z powodu przytrafiających się co i rusz odpisów. W 2018 r. problemem dla rynku był GetBack, w ub.r. Zakłady Mięsne Henryk Kania, ten rok rozpoczął się od umorzenia obligacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Choć w praktyce odpisy funduszy z powodu tych wydarzeń były niewielkie, to jednak mocno wpłynęły na wyniki i postrzeganie najbardziej agresywnie nastawionych do ryzyka kredytowego funduszy obligacji korporacyjnych. Umiejętność wyboru spółek jest jednym z głównych elementów decydujących o końcowych stopach zwrotu. Inwestor znający nieco rynek obligacji korporacyjnych i ich emitentów może być w stanie sam ocenić, czy dany portfel jest jego zdaniem właściwie skomponowany i czy nie ma w nim elementów nadmiernie ryzykownych, ale wiedza ta nie jest powszechna.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA