Medycyna i zdrowie

Synektik kupi zakład produkcji radioznaczników

Spółka podpisała warunkową umowę zakupu 100 proc. udziałów firmy Monrol Poland, polskiej spółki-córki tureckiej Eczacibasi Monrol. Jej głównym aktywem jest wybudowany trzy lata temu przez Monrol zakład produkcyjny radioznaczników położony pod Mszczonowem.

Cezary Kozanecki, prezes Synektika

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Synektik, zajmujący się produkcją radiofarmaceutyków i dystrybucją urządzeń terapeutycznych zawarł warunkową umowę zakupu 100 proc. udziałów spółki Monrol Poland, polskiej spółki-córki tureckiej Eczacibasi Monrol. Jej głównymi aktywami są: wybudowany trzy lata temu przez Monrol zakład produkcyjny radioznaczników położony na własnej działce pod Mszczonowem oraz posiadane zezwolenia i produkty. Całkowite zaangażowanie wyniesie około 14,7 mln zł, podczas gdy wartość początkowa nabywanych aktywów była niemal dwa razy większa. Spółka nie planuje emisji akcji. Zakup zakładu pozwoli znacząco zwiększyć moce produkcyjne Synektika, przeprowadzić liczne procesy optymalizacyjne, a także utworzyć w Warszawie Centrum Badań Klinicznych, które będzie stanowiło nowe, istotne źródło przychodów. W wyniku transakcji Synektik rozpozna jednorazowy zysk netto szacowany na kwotę 7-8 mln zł w zależności od ostatecznych wycen przejmowanych aktywów.

Zakup zakładu produkcyjnego to istotny krok w kierunku konsolidacji polskiego rynku. Po tym jak na początku 2017 r. ze sprzedaży w Polsce wycofał się francuski globalny gracz – spółka AAA – przejęcie przez Synektik Monrol Poland oznacza, że na polskim rynku pozostaną trzy konkurujące ze sobą podmioty, tak jak w 2014 r.

- Dla dużych międzynarodowych graczy, takich jak AAA czy Monrol, specyfika polskiego rynku jest bardzo wymagająca. Obie te firmy po tym jak w końcówce 2014 r. weszły do Polski zaczęły stosować politykę agresywnych cen. Odbiło się to na całym rynku, również na Synektik. Po dwóch-trzech latach obaj gracze zorientowali się jednak, że nie są w stanie zbudować tutaj mocnej pozycji w oparciu o taki model ekspansji. Zakup Monrol Poland pozwoli nam nie tylko zwiększyć udział w rynku, ale również zwiększyć realizowane na produkcji radioznaczników marże – tłumaczy Cezary Kozanecki, istotny akcjonariusz i pPrezes Zarządu Synektik. – Dzięki naszej znajomości lokalnej specyfiki oraz wypracowanej już wcześniej silnej pozycji byliśmy w stanie przetrwać ten trudniejszy okres i stanąć dziś po stronie konsolidującej. Tego typu procesy są charakterystyczne dla rynku radiofarmacji również w przypadku innych krajów, zarówno w Europie, jak i np. w Stanach Zjednoczonych – dodaje.

Zakupiony zakład produkcyjny Monrol Poland zlokalizowany jest w Mszczonowie. Wraz z zakładem, Synektik przejmie pięć podpisanych wcześniej przez Monrol kontraktów handlowych. Zakup nowego zakładu umożliwi optymalizację procesów wytwarzania uwalniając moce produkcyjne w dotychczasowym zakładzie w Warszawie, gdzie kontynuowana będzie działalność badawczo-rozwojowa. Jednocześnie nowo otworzone Centrum Badań Klinicznych, będzie kompleksowo realizowało specjalne zlecenia produkcji radioznaczników na potrzeby podmiotów zewnętrznych prowadzących badania kliniczne.

- Przeprowadziliśmy dogłębne analizy, które potwierdziły wysoką opłacalność transakcji. Pomijając sam koszt nabycia zakładu Monrol, który jest niemal dwukrotnie niższy od poniesionych przez dotychczasowego właściciela nakładów, to nabywamy ośrodek produkcyjny w samym centrum kraju, doskonale skomunikowany z ośrodkami medycznymi w Polsce. Duże nadzieje wiążemy również z rozwojem Centrum Badań Klinicznych w Warszawie. Jakiś czas temu pozyskaliśmy pierwszy tego typu kontrakt i oczekujemy kolejnych – zapowiada Kozanecki.

Umowa ma charakter warunkowy a ostateczny termin jej realizacji to koniec marca 2018 r. Potencjalna transakcja zostanie sfinansowana z innych źródeł niż emisja akcji.

O godz. 11 akcje Synektika drożeją o 0,1 proc., do 16,2 zł.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły