REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Mercator pod kreską. Kurs w dół

W trakcie w poniedziałkowej sesji notowania spółki zajmującej się produkcją i dystrybucją rękawic medycznych spadały nawet o ponad 14 proc. We wtorek przecena jest kontynuowana – kurs traci już 12 proc. Wzmożona aktywność sprzedających to odpowiedź na wstępne wyniki finansowe, które najwyraźniej negatywnie zaskoczyły rynek
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

W I kwartale 2019 r. grupa zanotowała 2 mln zł straty netto, wobec 5 mln zł zysku w analogicznym okresie poprzedniego roku. Skonsolidowany zysk EBITDA wyniósł 2 mln zł i był o 75 proc. niższy niż rok wcześniej. Przychody grupy w tym okresie wyniosły 121 mln zł i były o 36 proc wyższe rok do roku.

Jak podano w raporcie, pogorszenie rentowności działalności w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego dotyczy zarówno segmentu produkcyjnego, jak i segmentu dystrybucyjnego grupy.  - Na marże segmentu dystrybucyjnego wpływ miała konieczność sprzedaży rękawic zakupionych w 2018 roku po wyższych cenach niż byłoby to możliwe obecnie. Zbyt optymistycznie oszacowaliśmy popyt w II półroczu 2018 r. przy spadku cen lateksu syntetycznego pod koniec roku 2018. Z kolei w segmencie produkcyjnym obserwowaliśmy wzrost presji konkurencyjnej, co doprowadziło do spadku cen. Jednocześnie wzrosła cena lateksu naturalnego oraz umocnił się tajski bat w stosunku do dolara amerykańskiego. Jako zarząd oceniamy, że w segmencie dystrybucyjnym kumulacja negatywnych zjawisk jest już za nami. Kwiecień pozwala nam na większy optymizm i oczekiwanie sukcesywnego polepszenia rezultatów od drugiego kwartału – komentuje Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych w Mercator Medical.

Pełny raport wynikowy za I kwartał br. spółka opublikuje 17 maja 2019 r.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA