REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Bitcoin nie realizuje wizji swojego twórcy. Prawie nikt nie chce nim płacić

Dekadę temu Satoshi Nakamoto napisał w swoim manifeście, że chce dać światu cyfrowy pieniądz wolny od pośredników. Okazuje się jednak, że dał światu nowe aktywo do spekulacji.
Foto: AFP

Nowojorska firma Chainalysis, zajmująca się eksploracją łańcucha bloków bitcoina, sprawdziła, do jakich celów używana jest kryptowaluta. Od stycznia do kwietnia tego roku tylko 1,3 proc. transakcji bitcoinem dotyczyło zakupu towaru lub usługi. 90 proc. całej aktywności związane jest z transakcjami giełdowymi, co oznacza jedno – bitcoin jest używany przede wszystkim do celów spekulacyjnych.

Marginalne użycie

Tegoroczne dane nie stanowią żadnego wyjątku. Bitcoin był najchętniej używany jako środek płatniczy w szczycie bańki spekulacyjnej pod koniec 2017 r. Odsetek transakcji wynosił wówczas... 1,5 proc. Po gwałtownym spadku notowań w ubiegłym roku wielkość ta spadła do 0,9 proc. Rozbieżność między szczytem a dołkiem cenowym jest stosunkowo nieduża (ilościowo), co pokazuje, że liczba chętnych do płacenia bitcoinem utrzymuje się na marginalnym poziomie bez względu na cenę. – Aktywność ekonomiczna bitcoina jest nadal zdominowana przez handel giełdowy – powiedział Bloombergowi Kim Grauer, starszy ekonomista w Chainalysis. – To sugeruje, że użycie tej kryptowaluty ma przede wszystkim cel spekulacyjny, a użycie bitcoina do codziennych zakupów jest wyjątkiem, a nie regułą – dodał. Słowa te potwierdzają też przykłady z naszego podwórka. Kilka miesięcy temu pytałem serwis pyszne.pl, jak wielu ich klientów korzysta z opcji płacenia bitcoinami za posiłki. – Wprowadziliśmy te płatności w 2017 r. jako jedno z naszych innowacyjnych rozwiązań. Udział jest stosunkowo niewielki, w ten sposób opłacanych jest mniej niż 1 proc. zamówień – odpowiedziała Agnieszka Piotrowska, odpowiedzialna za komunikację firmy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA