Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Oddział Rezerwy Federalnej w Bostonie pracuje wspólnie z Instytutem Technologicznym Massachusetts (MIT) nad projektem cyfrowego dolara. W trzecim kwartale te instytucje chcą opublikować kod komputerowy, na którym będzie oparty pierwszy stopień tego projektu. Ujawniony kod ma być publicznie dostępny.
– Chcemy zrozumieć, co jest możliwe do zrobienia, a jednocześnie podzielimy się kodem z innymi, bo wielu innych ludzi na świecie jest zainteresowanych odpowiedzią na te same pytania – deklaruje w rozmowie z „Wall Street Journal" James Cunha, wicedyrektor bostońskiego oddziału Fedu ds. bezpiecznych płatności oraz fintechów. Zapowiada on, że w pierwszej kolejności każdy będzie mógł się zapoznać z kodem dwóch prototypów platform do przechowywania i przesyłania cyfrowych dolarów. Nie ujawnił on jeszcze, czy te platformy będą oparte na technologii blockchain wykorzystywanej m.in. przez kryptowaluty.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Notowania bitcoina przebiły poziom 120 tys. dolarów i ustanowiły nowy rekord. Pomogły w tym duże napływy do bitcoinowych ETF-ów.
Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, ustanowił nowy rekord. Po raz pierwszy w historii jego notowania przekroczyły poziom 112 tys. dolarów.
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Dokument, który teraz trafi do Sejmu, ma implementować unijne rozporządzenie MiCA, jednak zdaniem wielu ekspertów wciąż pomija kluczowe postulaty branży kryptowalut.
18,4 proc. Polaków inwestuje w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu platformy Ari10. – Ponad 18 proc. to dużo, bo rynek kryptowalut wciąż uchodzi za nowy na tle innych, np. złota czy akcji. Obecnie barierą dla wielu osób, szczególnie starszych wiekiem, jest czarny PR dot. kryptowalut.