Kryptowaluty

Bitcoin najwyżej od 3 miesięcy Złoty krzyż coraz bliżej

Cyfrowe monety rosną od początku roku jak na drożdżach. Bitcoin z 35-proc. dorobkiem należy do tych... słabszych. Co napędza rynek i jak sytuacja wygląda z perspektywy analizy technicznej?
Foto: Bloomberg

Kurs najbardziej popularnej kryptowaluty wzrósł w styczniu o 31 proc. Tak dobrego początku roku bitcoin nie miał od 2013 r. Statystycznie styczeń wypada dość słabo. Średnia zmiana ceny bitcoina w pierwszym miesiącu roku wynosi 9,5 proc. Gorzej pod tym względem wypadają tylko lipiec (6,8 proc.), sierpień (-0,1 proc.) i wrzesień (-5,8 proc.). W tym kontekście ostatnie tygodnie należy uznać za pozytywny sygnał. Zwłaszcza że dał on zielone światło do znacznie większych zwyżek wielu altcoinom.

Dynamiczny wzrost

Kapitalizacja rynku kryptowalut zwiększyła się w styczniu o 34 proc., z 194 mld USD do 260 mld USD. Bitcoin nadal ma w tym rynku zdecydowanie największy udział. Obecnie sięga on 63,7 proc., choć na początku roku był o 4 pkt proc. wyższy. To pokazuje, że siła altcoinów wyraźnie się zwiększyła. Wskazują na to duże zmiany ich notowań. W TOP10 pod względem kapitalizacji na portalu coinpaprika.com wszystkie alternatywne monety mają od początku roku wyższe stopy zwrotu niż bitcoin. Dla tego ostatniego (licząc przy kursie 9730 USD) jest to 35 proc., tymczasem dla ethereum 64,7 proc., XRP 47,1 proc., bitcoin cash 115,6 proc., bitcoin sv 210,8 proc., litecoin 80,1 proc., EOS 78 proc., binance coin 46,1 proc., cardano 85 proc., a tezos 60 proc. „Wskaźniki na wykresach, zarówno w ujęciu dziennym jak i tygodniowym, pokazują silne bycze momentum" – pisał na portalu coindesk.com Omkar Godbole. Jego zdaniem bitcoin może niebawem przetestować psychologiczną barierę 10 000 USD, a ewentualne korekty mają być krótkoterminowe. Jeśli ten scenariusz się ziści, a altcoiny pozostaną dodatnio z bitcoinem skorelowane, to przekroczenie 300 mld USD kapitalizacja jest pewnie kwestią najbliższych dni. Pytanie tylko, skąd taki optymizm.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.