Kryptowaluty

Bitcoin na Nasdaq? Tak, ale pod dwoma kluczowymi warunkami

Podczas Forum w Davos szefowa amerykańskiej giełdy Adena Friedman powiedziała, że giełda współpracuje z ważnym partnerem i rozważa wprowadzenie kryptowalutowych futuresów.
Foto: AFP

To nie pierwszy raz, gdy szefowa Nasdaq w pozytywnym tonie wyraża się o kryptowalutach. – Jest to niesamowity przejaw geniuszu i kreatywności i zasługuje na szansę, by poszukać swojego miejsca w gospodarce – powiedziała rok temu w Davos. Okazuje się, że nie było to tylko dyplomatyczne pustosłowie. Nasdaq zainwestował w rynek handlu kryptowalutami ErisX, a ponadto wprowadził trzy indeksy śledzące ceny głównych monet cyfrowych. Mowa o Liquid Index na bitcoina, ethereum i XRP. Czyżby nadszedł czas na kolejny krok?

Atrakcyjność i bezpieczeństwo

W wywiadzie dla Bloomberg News Adena Friedman powiedziała, że firma rozmawia zarówno z przedstawicielami branży, jak i ważnym partnerem, którego tożsamości zdradzać nie chce. Cel to ocena, czy warto wprowadzić do oferty kontrakty na bitcoina. Zauważyła, że są dwa ważne czynniki, które w tej chwili wpływają na decyzję. – Pierwszy to możliwość wprowadzenie produktu, który różni się od tych już dostępnych i który będzie na tyle unikatowy, że inwestorzy będą chcieli z niego korzystać – powiedziała szefowa Nasdaq. Nie ma w tym nic dziwnego. W ciągu ostatnich dwóch lat na rynku instrumentów pochodnych bitcoin i kryptowaluty zdołały się już trochę zadomowić. Z pionierskich wdrożeń sprzed dwóch lat – czyli kontraktów na CME i CBOE – przetrwały te pierwsze, a drugie zostały wycofane w marcu 2019 r. To pokazuje, że organizacja tego obrotu do najłatwiejszych nie należy. W wrześniu ubiegłego roku konkurencyjna grupa ICE (Intercontinental Exchange) odpaliła jednak platformę Bakkt, a wraz z nim kontrakty na bitcoina. Mało tego w połowie stycznia CME wprowadziła opcje na bitcoinowe futuresy, co sugeruje, że duzi gracze światowej finansjery potencjał w tym rynku wciąż dostrzegają.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.