Komentarz PLN: Funt po 5,04 PLN

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi nieco mocniejszego PLN po tym jak doniesienia dot. porozumienia May z przewodniczącym KE obniżyły poziom awersji do ryzyka wśród inwestorów.

Publikacja: 12.03.2019 07:50

Konrad Ryczko, DM BOŚ

Konrad Ryczko, DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2992 PLN za euro, 3,8196 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7771 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0434 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,882% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach są informacje o osiągnięciu porozumienia na linii szef KE, Jean-Claude Juncker, oraz T. May, brytyjskiej premier. Umowa ma dotyczyć "prawnie wiążących" zapisów w projekcie porozumienia ws. wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej. Szczegóły zapisów mamy poznać dopiero dziś, jednak najpewniej dotyczyć one będą kwestii „twardej granicy" z Irlandią Płn i tzw. backstop'u. Temat głosowań pozostaje jednak otwarty i w dalszym ciągu należy liczyć się z potencjałem realizacji wszystkich scenariuszy (od przyjęcia nowej umowy do rozpisania nowego referendum/przyspieszonych wyborów). Na ww. doniesieniach skorzystał jednak funt co podbiło wycenę GBP/PLN powyżej 5,04 PLN. W szerszym ujęciu złoty oscyluje w zakresie 4,31-4,28 EUR/PLN. Dużo zależeć będzie od kolejnych dni, gdyż temat głosowania nad Brexit'em można dość łatwo powiązać z nastrojami na szerokim rynku.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z kraju. GUS poda jedynie odczyt dot. obrotów towarowych w handlu zagranicznym za styczeń. Globalny kalendarz makroekonomiczny zawiera dziś m.in. odczyt CPI za luty z USA. Uwaga rynków skupiona będzie jednak na Wlk. Brytanii (głosowania 12-14/03) oraz na kolejnych doniesieniach dot. Brexit'u.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy nieco mocniejszego PLN, jednak trudno stawiać tezy o perspektywach wzrostu złotego w najbliższych dniach przed kluczowymi głosowaniami nad Brexi'tem. Aktualnie jednak nowa umowa May wspiera nastroje, co widoczne jest m.in. w spadku kursu CHF/PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki
Komentarze
Zjawisko domykania luki
Komentarze
Każdy gra o swoje