Inwestycje alternatywne

Tatra 603. Osobliwa limuzyna

Retro jest w cenie. Tatra 603 to jeden z tych „kosmicznych" samochodów, które zawsze zadziwiają swoją oryginalnością. Jak to możliwe, że ten wóz w ogóle wyprodukowano za żelazną kurtyną? A jednak tak się stało. Niestety, niemal wszystkie egzemplarze pozostały w ojczyźnie, więc są dziś rzadkością.
Najbardziej charakterystyczny element to pas przedni i reflektory. Bagażnik z przodu ma niewielką pojemność, więc wygospodarowano też trochę miejsca na bagaż za oparciem tylnej kanapy.
materiały

Tatra jest marką znaną chyba tylko miłośnikom motoryzacji. Samochodów osobowych nie produkuje od ponad 20 lat. Miała jednak swój czas. Przedsiębiorstwo, założone przez Ignáca Šustala w 1850 roku, zaczynało od wytwarzania bryczek konnych, potem też wagonów kolejowych. Swój pierwszy samochód osobowy, bazujący na modelu Präsident marki Benz, czeska firma zaprezentowała w 1897 roku. Nazwa Tatra pojawiła się jednak dopiero w 1921 roku przy prototypowym modelu V570. Firma dość szybko zdobyła sławę za sprawą pomysłów bardzo zaawansowanych technologicznie. Jednym z architektów sukcesu był inżynier Hans Ledwinka. Projektował oryginalne samochody o niskim oporze aerodynamicznym. Pierwszy był model T77, wprowadzony w 1934 roku, z charakterystyczną opływową karoserią i trzylitrowym, chłodzonym powietrzem silnikiem V8. Potem legendarny już T87, opisywany w naszej rubryce.

Proponowane przez Czechów rozwiązania budziły zazdrość nawet niemieckich inżynierów, którzy nie wahali się podkradać niektórych pomysłów. Przed II wojną światową Czesi wytoczyli Volkswagenowi aż dziesięć spraw za naruszenie prawa patentowego. Ponoć Ferdinand Porsche dążył do ugody z Tatrą, ale Adolf Hitler miał inne plany i wkrótce fabryki Tatry były już pod niemiecką kontrolą. Wytwarzały przede wszystkim ciężarówki i silniki wysokoprężne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.