REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje alternatywne

Ze świecą szukać

Oldsmobile Cutlass Supreme był produkowany przez ponad 30 lat, od 1966 do 1997 r. Dziś ta amerykańska marka już nie istnieje, ale jej auta wciąż budzą emocje.
Oldsmobile Cutlass Supreme z roku 1971 wiele obiecuje i nie zawodzi. Silnik 5.7, moc 250 KM – emocje na drodze gwarantowane.
www.gieldaklasykow.pl

Po przejrzeniu archiwum złapałem się za głowę. O marce Oldsmobile pisałem tylko raz, przed sześciu laty. Czas ją zatem przypomnieć, zwłaszcza że okazja w postaci tego jaskrawożółtego coupé jest znakomita. Firma powstała w stanie Michigan w 1897 r. i dość szybko, bo już w 1908 r., stała się częścią koncernu General Motors Corporation. Jej właściwa nazwa brzmiała Olds Motor Vehicle Company i pochodziła od nazwiska założyciela Ransoma E. Oldsa. Przez długie lata pozostawała jednym z ważniejszych amerykańskich producentów samochodów. Ba, fabryka Ransoma E. Oldsa była pierwszym masowym producentem samochodów w Stanach Zjednoczonych, wyprodukowała też jako pierwsza za oceanem samochód wyposażony w automatyczną skrzynię biegów (rok 1940) i pierwszy samochód z przednim napędem (Oldsmobile Toronado z 1966 r.). Mimo tych zasług końcówka XX wieku nie była dla marki szczęśliwa i w 2004 r. przestała ona istnieć.

Na długiej liście wytwarzanych przez ponad 100 lat modeli ważne miejsce zajmuje Oldsmobile Cutlass Supreme. Był dostępny jako dwudrzwiowe coupé, kabriolet i czterodrzwiowy sedan. Do napędu używano potężnych silników, głównie V8 oraz V6, a moc przenoszona była na oś tylną, z wyjątkiem ostatniej generacji, gdzie wprowadzono napęd przedni. Razem tych generacji było pięć, a Cutlassa Supreme zastąpił model Intrigue.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA