REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

Inwestorzy nie przestraszyli się spadku zysków Kernela

Słabe wyniki Kernela w roku obrotowym 2017/2018 i 70-proc. spadek zysku, nie przestraszyły ani inwestorów, ani agencji Fitch, która podtrzymała rating holdingu na poziomie B+.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Inwestorzy początkowo nie przestraszyli się słabych wyników spółki, opublikowanych dziś w raporcie rocznym i kurs po otwarciu GPW nawet lekko ruszył w górę, jednak po południu już zaczął spadać i po godz. 13 akcje notowane były po 50,5 zł, o 0,4 proc. mniej niż rano.

Prezes spółki nie traci optymizmu i zapowiada dużo lepsze wyniki w bieżącym roku obrotowym. - Rozczarowanie wynikiem 2018 r. zmienia się w optymizm w przypadku roku finansowego 2019, ponieważ spodziewamy się, że wyniki finansowe będą silniejsze w każdym segmencie – napisał w opublikowanym dziś raporcie rocznym Andrey Verevskiy, prezes i założyciel Kernela. Verevskiy opiera swój optymizm na planowanym eksporcie rekordowej ilości 5,4 mln ton zboża w 2019 r., dzięki nowemu terminalowi TranGrainTerminal w porcie czarnomorskim. O jedną trzecią większe mają być też tegoroczne plony kukurydzy, które są szacowane na 31 mln ton. Segment rolny ma wypracować, według prezesa EBITDA na poziomie ok. 160 mln dol.

Tymczasem, notowany na warszawskiej giełdzie ukraiński holding rolniczy Kernel zanotował słabe wyniki w roku obrotowym 2017/2018. Wyższe były wprawdzie przychody, bo rok do roku wzrosły aż o 10,8 proc. do poziomu 2,4 mln dol., ale to koniec dobrych informacji. Zysk netto mocno spada od dwóch lat i w omawianym roku obrotowym, który zakończył się 30 czerwca 2018 r., spadł o 70 proc. do 52,1 mln dol. wobec 176,2 mln dol. wypracowanego w poprzednim roku obrotowym 2016/2017.

Mocny spadek zanotował także EBITDA (zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją), który wyniósł 222,5 mln dol., o 30,3 proc. mniej niż przed rokiem. Do 82,5 mln wzrosły natomiast przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej wobec 77,4 mln dol. przed rokiem.

Spadki miały różną dynamikę w poszczególnych działach biznesu Kernela. Jak informuje spółka w rocznym raporcie, wynik EBITDA segmentu oleju słonecznikowego luzem spadł o 24 proc., do 63,3 mln dol., wynik w segmencie oleju butelkowanego spadł o 19 proc. do 13,4 mln dol., wynik działu zbóż spadł o 9 proc. do 100,8 mln dol, a EBITDA segmentu rolnego spadł aż o blisko 40 proc. do 88,7 mln dol.

Kernel wypłaci dywidendę

Na osłodę, w tym samym dniu zarząd Kernela poinformował, że podzieli się zyskiem i będzie rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 0,25 dol. na akcję. To taki sam poziom dywidendy, jaki Kernel wypłacił przed rokiem, z tym, że wtedy Kernel zanotował zysk na poziomie 176,24 mln dol., o ponad 21 proc. mniej niż 225,15 mln dol. zysku wypracowanych w roku obrotowym 2015/2016.

Nawet tak silny spadek zysku nie zniechęcił agencji Fitch, która podtrzymała długoterminowy rating Kernela na poziomie B+, z perspektywą stabilną. Krajowy rating długoterminowy został oceniony na AAA. A to dlatego, że dzięki planom ekspansji Kernela agencja spodziewa się odbicia zysków. Nie bez znaczenia jest znaczne zaawansowanie rozmów Holdingu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie długoterminowego finansowania 250 mln dol., które ma pokryć inwestycje w roku finansowym 2019.

Według strategii przedstawionej przez Kernela, nakłady inwestycyjne do 2021 roku wyniosą 540 mln dol., z czego 100 mln już zostało zainwestowane. Strategia zakłada wartą 180 mln dol. budowę zakładu przetwórstwa nasion oleistych na Ukrainie, zakład ma zostać uruchomiony za trzy lata. Dodatkowo dochodzi warta 150 mln dol. modernizacja zakładów przetwórstwa nasion oleistych i budowa nowego terminala eksportowego zboża w porcie czarnomorskim za 120 mln dol., a także inwestycje w silosy i zakup nowych wagonów kolejowych.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA