Handel i konsumpcja

Allegro ceni się wysoko, ale akcje i tak sprzeda

Właściciele chcą przeprowadzić IPO jak najszybciej – zanim dojdzie do mocniejszej korekty w USA. W tym tygodniu ma ruszyć budowa księgi popytu. Karty rozdają zagraniczne fundusze.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Po kilkuletnim marazmie na rynku IPO w ostatnich tygodniach sytuacja zmieniła się diametralnie. Do Komisji Nadzoru Finansowego trafiły prospekty dużych firm: Canal+ Polska, Dadelo, Huuuge czy People Can Fly. Ale najgłośniej jest o IPO Allegro. I nic dziwnego, bo to firma znana chyba każdemu Polakowi. Co więcej, może to być największa oferta akcji w historii polskiego rynku kapitałowego.

Zagranica kupuje pod WIG20

Według nieoficjalnych informacji wycena firmy może wynieść ok. 10 mld euro, a wartość IPO ok. 2 mld euro. Sama spółka chce pozyskać 1 mld zł na spłatę zadłużenia. Aktualnie jej dług to 3,7-krotność EBITDA. Po ofercie ma spaść poniżej 3.

Kilka dni temu grupa sygnalizowała, że na początku zaczynającego się właśnie tygodnia jej prospekt powinien zostać zatwierdzony przez Luksemburski Urząd Nadzoru Finansowego. Wtedy też powinien ruszyć book building.

Przedstawiciele rynku, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że zainteresowanie ofertą jest bardzo duże. Trudno o oficjalne komentarze dotyczące wyceny, ponieważ na razie nie ma upublicznionych parametrów oferty. Jednak w nieoficjalnych rozmowach wszyscy twierdzą zgodnie: wycena nie jest niska, ale oferta i tak bez problemu się sprzeda. Gros akcji trafi do funduszy zagranicznych, które, chcąc odwzorować skład WIG20, będą musiały kupić spore pakiety walorów debiutanta. Bo to, że Allegro wejdzie do indeksu blue chips, jest już przesądzone – pytanie tylko, w jakim trybie przeprowadzone zostaną roszady. Zdaniem Macieja Marcinowskiego, eksperta Trigon DM, dojdzie do nadzwyczajnej rewizji, jeżeli wartość oferty Allegro przekroczy w dniu debiutu 5 proc. wartości indeksu WIG20.

– Na tę chwilę próg ten wynosi ok. 8,5 mld zł, czyli mniej niż planowana wartość akcji Allegro w wolnym obrocie – wskazuje Piotr Jusiński, ekspert Ipopemy Securities. Dodaje, że w razie dokonania korekty nadzwyczajnej z listy uczestników skreśla się spółkę, która w ostatnim rankingu znalazła się na najniższej pozycji. To oznacza, że indeks opuściłby mBank.

Z naszych informacji wynika, że w ujęciu wskaźnikowym Allegro jest wyceniane z premią w stosunku do konkurencyjnego eBaya.

– To akurat nie dziwi, bo Allegro rośnie zdecydowanie szybkiej niż eBay – mówi nasz rozmówca. Zwraca też jednak uwagę, że w szykowanym IPO Allegro pozycjonuje się blisko globalnego giganta Amazona, a ten ma jednak zdecydowanie większy i bardziej zdywersyfikowany biznes (i również szybko rosnący).

Foto: GG Parkiet

Allegro podaje, że dysponuje bazą 12,3 mln kupujących i 117 tys. sprzedających. W 2019 r. wartość sprzedanych produktów i przychody netto wzrosły odpowiednio o 25 proc. i ponad 30 proc., a w pierwszej połowie 2020 r. oba te wskaźniki poszły w górę o ponad połowę.

– Podobną tendencję zanotowaliśmy pod względem skorygowanego wyniku EBITDA, który wzrósł o 20 proc. w 2019 r. oraz o 28 proc. w pierwszej połowie 2020 r., przy marżach przekraczających 45 proc. – poinformował, przy okazji oficjalnego potwierdzenia debiutu, prezes Allegro François Nuyts. Niestety, nie podano informacji o zysku netto za I półrocze, będzie dopiero w prospekcie.

Szanse i wyzwania pod lupą

Rynek e-commerce ma bardzo dobre perspektywy (więcej w ramce poniżej). Allegro.pl jest jednym z dziesięciu największych portali e-commerce na świecie. Ma mocną pozycję, ale konkurencja również jest duża. Eksperci zwracają uwagę m.in. na planowaną ekspansję Amazona w Polsce.

– Pojawienie się silnego gracza, jakim jest Amazon, będzie wymuszało na Allegro poprawienie oferty, co poskutkuje presją na marże. Dużym atutem Amazona jest jego oferta Amazon Prime, która oprócz darmowej dostawy zawiera usługi streamingowe, transmisje wybranych wydarzeń sportowych czy bogatą bibliotekę e-booków. W USA liczba subskrybentów Amazon Prime przekroczyła 112 mln, w UK z usługi korzysta ponad 15 mln osób. Allegro podobnej oferty nie posiada – komentuje Piotr Żółkiewicz, zarządzający funduszem Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ. Dodaje, że Allegro czerpię swoistą rentę z bycia najbardziej rozpoznawalnym miejscem do robienia zakupów w polskim internecie. To daje spółce spory tzw. ruch organiczny. Dodatkowo niewielki ułamek ruchu jest pozyskiwany z porównywarki Ceneo, która należy do Allegro.

– Amazon z pewnością ma większe zasoby finansowe niż Allegro, jednak dla amerykańskiego giganta będzie to rynek peryferyjny. Polska to „zaledwie" 38 mln konsumentów. Znacznie istotniejszym rynkiem w długoterminowej perspektywie są Indie, gdzie Amazon szybko stał się graczem numer dwa z ponad 30-proc. udziałem. Warto jednak zauważyć, że ostatnio pojawiły się doniesienia, iż Amazon negocjuje z Pocztą Polską kontrakt na dostarczanie przesyłek, co może oznaczać plany szerszego wejścia do Polski – podkreśla Żółkiewicz.

Czego jeszcze mogą się obawiać Allegro i jego właściciele? Ewentualnej korekty indeksów na amerykańskiej giełdzie. Imponujący rajd kursów spółek działających w sektorze nowych technologii wywindował ich wyceny do nienotowanych wcześniej poziomów. Tymczasem sytuacja na rynkach jest niepewna. Pandemia Covid-19 nie ustępuje, a nadchodzące wybory prezydenckie w USA mogą skutkować zawirowaniami na giełdach. Zdaniem analityków właściciele Allegro nie chcieli na to czekać. Stąd decyzja o szybkim przeprowadzeniu IPO.

Nasi rozmówcy wskazują, że nie bez znaczenia mogła być również informacja z początku września: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk handlowych spółki. Sprawdza, czy mogło dojść do naruszenia przepisów antymonopolowych. Allegro odpiera zarzuty i podkreśla, że o żadnym naruszeniu przepisów nie ma mowy. Pojawiają się jednak głosy, że spółka chce przeprowadzić IPO, zanim na rynku pojawią się kolejne informacje dotyczące postępowania, mogące uderzyć w jej wizerunek.

Co oficjalnie wiadomo o IPO

Oferta skierowana będzie głównie do inwestorów instytucjonalnych, także w USA. Do graczy indywidualnych trafi 5 proc. akcji. Część posiadanych walorów sprzedają dotychczasowi akcjonariusze, w tym fundusze private equity Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Z pewnością będą dążyć do uzyskania jak najlepszej (z ich perspektywy) ceny za sprzedawane walory, ale – jak twierdzą nasi rozmówcy – zostaną z częścią pakietów w akcjonariatach, zapewne z lockupem. Gdyby teraz zbyt wysoko ustawili poprzeczkę, w przyszłości byłoby im trudno wyjść z inwestycji po dobrej cenie.

W prace przy IPO zaangażowanych jest wiele instytucji. Handlowa grupa zatrudniła firmy Goldman Sachs International i Morgan Stanley jako globalnych koordynatorów i współprowadzących księgę popytu, Barclays Bank, BofA Securities Europe i Citigroup Global Markets Limited oraz DM Banku Handlowego jako współprowadzących księgę oraz Santander Bank Polska i BM PKO BP jako współprowadzących księgę i współoferujących w Polsce w związku z ofertą dla inwestorów detalicznych.

Tak duża oferta wyssa z rynku sporo kapitału. To już się dzieje, co pokazuje gorsze zachowanie WIG20 na tle zagranicznych indeksów. W dalszej perspektywie debiut Allegro wyjdzie jednak rynkowi na dobre. Zmieni się struktura WIG20, który zdominowany jest przez spółki z tradycyjnych sektorów, kontrolowane przez Skarb Państwa. Na giełdzie pojawi się duży podmiot z branży, w której dwucyfrowe tempo wzrostu przychodów i zysków nie jest niczym niezwykłym. Takich podmiotów na GPW jest bardzo niewiele.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.