REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

Notowania Astarty najniższe od 2,5 roku

Akcje ukraińskiej spółki w czwartkowe popołudnie taniały nawet o 3,7 proc. To kolejny dzień spadków, przez 10 ostatnich sesji kurs spadł o ponad 8 proc., do 28,8 zł. Notowania znajdują się w 2,5-rocznym minimum.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

– Od dłuższego czasu możemy zaobserwować kontynuację trendu spadkowego, który widoczny jest od początku roku. Wiąże się to z wynikami Astarty w 2018 r., które pozostają pod silną presją. III i IV kwartał zapewne nie przyniesie dużej poprawy, co może zniechęcać inwestorów. Prognozy na 2019 r. dla rynku cukru na Ukrainie nie są jednoznaczne, a inwestorów może zniechęcać do spółki także ryzyko kraju działalności – komentuje zachowanie kursu Astarty Marcin Gątarz, analityk Pekao Investment Banking.

W I półroczu skonsolidowane przychody ukraińskiej spółki wyniosły 175 mln euro, co oznacza 30-proc. spadek rok do roku. Zysk 37 mln euro był o 49 proc. niższy niż rok wcześniej. – Na bieżący okres sprawozdawczy duży wpływ miała zmieniona sytuacja rynkowa, korekta ceny cukru, zmniejszona wielkość sprzedaży i wahania kursu USD / EUR. Niemniej jednak firma nadal inwestuje w działalność rolniczą, dalszą poprawę produkcji cukru i rozbudowę infrastruktury do przechowywania ziarna – komentował Victor Ivanchyk, prezes Astarty.

Działalność spółki koncentruje się przede wszystkim na uprawie buraków cukrowych, zbóż i nasion roślin oleistych, produkcji cukru i produktów pokrewnych (melasa i granulowana wysłodki buraczane) oraz produkcji mleka. Główne zyski firma czerpie z dystrybucji cukru, dlatego jego cena ma ogromny wpływ na wyniki finansowe.

Zgodnie z uchwałą podjętą w maju przez walne zgromadzenie spółka sukcesywnie prowadzi skup akcji własnych realizowany przez dom maklerski Pekao Investment Banking. Program wykupu został uchwalony m.in. w celu wypełnienia zobowiązań wynikających z dłużnych instrumentów finansowych, które można wymienić na instrumenty kapitałowe. Od 4 lipca do 14 września buyback wyniósł ponad 22,5 tys. akcji po cenie w przedziale 31,69–33,56 zł. Zarząd jest upoważniony do odkupienia akcji maksymalnie do 2,5 mln sztuk papierów. Cena za jedną akcje nie może być wyższa niż 125 zł.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA