Handel i konsumpcja

Oponeo.pl beneficjentem przyspieszenia w e-handlu

Wyniki Oponeo.pl zostały pozytywnie przyjęte przez inwestorów. Podczas środowej sesji notowania internetowego dystrybutora rosły o ponad 2 proc.
Foto: Adobestock

W 2020 r. grupa sprzedała rekordową liczbę prawie 3,8 mln opon w Polsce i za granicą, wypracowując 1,06 mld zł skonsolidowanych przychodów, o 10,5 proc. więcej niż w poprzednim roku. Zysk netto wyniósł 32,1 mln zł i był o 58,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. - Mimo trudności, które przyniosła przedsiębiorcom pandemia, w 2020 roku po raz pierwszy w historii przychody grupy Oponeo.pl przekroczyły miliard złotych - podkreśla Dariusz Topolewski, prezes Oponeo.pl.

Wzrosty sprzedaży zostały osiągnięte przez grupę mimo kontynuacji trendu spadkowego na rynku opon w Polsce i w Europie. W skali kraju sprzedaż opon do samochodów osobowych w 2020 roku spadła o 15 proc., a w Europie o 12 proc. Działalności grupy sprzyjał jednak dynamiczny rozwój rynku e-commerce. - Spółki z grupy Oponeo.pl są beneficjentem dynamicznego rozwoju rynku e-commerce, który za sprawą pandemii zyskał na popularności jako bezpieczny kanał zakupowy. W 2020 roku transformacja technologiczna handlu przyspieszyła, a wartość branży online wzrosła o 100 proc. rok do roku i wyniosła wg szacunków ekspertów ok. 100 mld zł, choć prognozy z początku ubiegłego roku zakładały wartość na poziomie ok. 70 mld zł – wskazuje prezes.

Na fali wzrostu rynku e-commerce zyskała również spółka zależna Dadelo prowadząca internetowy sklep z rowerami i częściami rowerowymi, której przychody za 2020 roku zwiększyły się o 93 proc. względem 2019 roku.

Oponeo kontynuowało proces dywersyfikowania biznesu o nowe projekty e-commercowe i do grupy pod koniec 2020 roku dołączyła spółka Rotopino.pl której pełne dane finansowe będą konsolidowane od stycznia br. Obecność spółki w grupie ma pozwolić na dalsze umacnianie pozycji tego podmiotu na rynku internetowych sprzedawców narzędzi i elektronarzędzi zarówno w Polsce, jak i na terenie UE. - Rotopino.pl S.A. uzyskała w 2020 roku 35 proc. wzrost przychodów. Zbliżony model działalności Rotopino.pl oraz spółek z grupy Oponeo.pl umożliwi dodatkowo budowanie pozytywnego efektu synergii na wielu płaszczyznach – wyjaśnia Topolewski.

Grupa w minionym roku postanowiła wejść w zupełnie w nową branżę – produktów metalowych, we współpracy z firmą Metalkas. W listopadzie ubiegłego roku otrzymana została zgoda Prezesa UOKiK na koncentrację polegającą na utworzeniu spółki LAM w celu prowadzenia sprzedaży metalowych drabin i regałów za pośrednictwem internetu.- W I kwartale br. spółka LAM S.A., w której Oponeo. posiada 50 proc. akcji, została zarejestrowana i rozpoczęliśmy sprzedaż przez sklep internetowy edrabiny.pl – informuje prezes. - Wykorzystanie wypracowanych praktyk i ich implementacja do nowych podmiotów grupy Oponeo.pl pozwoli nam na zminimalizowanie ryzyka sezonowości i osiągnięcie efektu skali poprzez rozbudowanie grupy – podsumowuje.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.