Handel i konsumpcja

CCC: Marzec straszy, prezes uspokaja

O jedną piątą, z 310 zł do 244 zł za akcję, spadły notowania obuwniczej grupy CCC przez ostatni miesiąc. Analitycy oczekują nie tylko słabszych wyników za IV kwartał ubiegłego roku, ale też słabego całego pierwszego kwartału roku bieżącego.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Średnia prognoz biur maklerskich ankietowanych przez „Parkiet" mówi, że 26 marca obuwnicze CCC wykaże w ostatnim kwartale 2017 r. prawie 1,36 mld zł przychodów, 246,6 mln zł EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) oraz 167,4 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom spółki matki. Same przychody – wyższe o około 20 proc. niż w IV kwartale 2016 r. – nie będą zaskoczeniem. Grupa podaje dane o sprzedaży co miesiąc. Oczekiwania analityków mówią zaś, że EBITDA – coraz ważniejsza dla grupy ze względu na rosnące znaczenie eobuwie.pl – powinna być wyższa o 4,2 proc. niż rok wcześniej. Średnia prognoz zysku netto mówi zaś, że był on o 10 proc. niższy niż przed rokiem.

– Nie spodziewam się umocnienia notowań po prezentacji wyników rocznych. W mojej opinii kurs może być dalej pod presją – mówi Konrad Księżopolski, szef analityków w Haitong Banku. – Nie dość, że wyniki IV kwartału ub.r. będą dość słabe, to nie najlepiej zapowiada się również I kwartał tego roku. Dane za pierwsze dwa miesiące były takie sobie, żeby nie powiedzieć słabe. Mamy już 5 marca, a temperatura jest bliska zeru. Tymczasem na półkach w sklepach widzimy wiosenne kolekcje, na które jeszcze nie ma popytu – mówi Księżopolski. Dodaje, że rok temu marzec był ciepły i przyniósł branży wyniki, które będzie teraz trudno pobić. Tym bardziej że za sprawą zmian w prawie, dwie niedziele handlowe wypadną z kalendarza.

Dariusz Miłek, prezes CCC uspokajał w ub. tygodniu w rozmowie z Bloombergiem, że wyniki stycznia i lutego nie zaważą na wpływach rocznych i był spokojny o rentowność, jako że grupa zaopatrzyła się w towary, zanim dolar zaczął się umacniać.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły