REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

The Daily Telegraph: Budowlańcy uszkodzili platformę przy Stonehenge

Inżynierowie pracujący dla spółki autostradowej Highways England prawdopodobnie uszkodzili ważny zabytek archeologiczny.
Foto: Adobestock

Mieli oni wydrążyć dziurę w platformie z czasów mezolitu (środkowej epoki kamienia) znajdującej się w pobliżu kamiennego kręgu megalitycznego Stonehenge. Dziurę wywiercili, instalując sprzęt do pomiaru poziomu wód gruntowych. To działanie było częścią prac przygotowawczych przy budowie kontrowersyjnego, podziemnego tunelu autostradowego, który ma przebiegać w pobliżu Stonehenge. Archeologowie od dawna głośno wyrażali swój sprzeciw wobec tego projektu. Naukowcy wskazują, że te tereny to miejsce najstarszego nieprzerwanego ludzkiego osadnictwa na Wyspach Brytyjskich.

Na zniszczonej platformie znaleziono wcześniej m.in. doskonale zachowane odciski kopyt turów, które wędrowały przez tereny wiele tysięcy lat temu.

– Na szczęście zdołałem ich powstrzymać, bo chcieli wywiercić pięć dziur. Jedna to już duże zniszczenia. Będzie prawdziwym cudem, jeśli nie zniszczyli odcisków kopyt. Nawet jednak jeśli je ominęli, to nigdy się nie dowiemy, co mogli zniszczyć podczas tych wierceń – twierdzi Andy Rhind-Tutt, historyk, który powstrzymał inżynierów z Highways England przed dalszym wierceniem w platformie.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA