Gospodarka - Świat

USA: etaty rozczarowały

W listopadzie w USA przybyło (poza rolnictwem) 155 tys. etatów, gdy średnia prognoz analityków mówiła o zwyżce o 198 tys. Dane za październik zostały zrewidowane w dół z 250 tys. do 237 tys. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,7 proc., czyli najniższym od 1969 r.
Foto: Bloomberg

Najwięcej miejsc pracy stworzył w listopadzie sektor usług: 132 tys. Producenci dóbr zwiększyli zatrudnienie o 29 tys. osób a administracja rządowa zwolniła 6 tys. pracowników. Stopa uczestnictwa w amerykańskim rynku pracy utrzymała się na poziomie 62,9 proc. Średnia płaca godzinowa zwiększyła się o 3,1 proc. r./r. Licząc w porównaniu z październikiem, płace zwiększyły się jednak tylko o 0,2 proc. gdy oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. Niepokojące może być jednak to, że wskaźnik bezrobocia, do którego wliczani są bezrobotni zniechęceni do aktywnego poszukiwania pracy oraz pracownicy zatrudnieni na niepełny etat (a chcący pracować w pełnym wymiarze godzin) wzrosła z 7,4 proc. do 7,6 proc.

Te dane mogą stać się jednym z czynników skłaniających Rezerwę Federalną do ostrożniejszego zacieśniania polityki pieniężnej w przyszłym roku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.