REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Dyrektor finansowa Huawei aresztowana

Meng Wanzhou, dyrektor finansowa koncernu Huawei i zarazem córka założyciela tej firmy, została aresztowana w Kanadzie. Czeka w areszcie na ekstradycję do USA. Trafiła tam za łamanie amerykańskich sankcji.
Foto: AFP

Amerykańscy śledczy prowadzą od 2016 r. dochodzenie w sprawie dostarczania przez Huawei  wyprodukowanych w USA produktów do Iranu oraz innych krajów objętych sankcjami.

"Bardzo mało szczegółowych informacji zostało przekazanych do Huawei w kwestii tych oskarżeń. Huawei nie jest świadoma ewentualnych naruszeń prawa przez panią Meng. Spółka wierzy, że kanadyjski i amerykański system sądowniczy ostatecznie dojdą do właściwych wniosków" - napisał Guo Ping, prezes Huawei.

Do aresztowania Meng doszło zaledwie kilka dni po tym jak prezydent USA Donald Trump i chiński przywódca Xi Jinping porozumieli się w sprawie zawieszenia podwyżek ceł i wznowienia negocjacji handlowych. Zatrzymanie dyrektor finansowej Huawei wywołało więc gwałtowną reakcję na giełdach. Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu spadł w czwartek o 2,5 proc. a japoński Nikkei 225 zniżkował o 1,9 proc.

- Był moment optymizmu po weekendowych rozmowach amerykańsko-chińskich, ale rzeczywistość okazała się nie taka prosta - wskazuje Noruhiro Fujito, strateg z Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Amerykańskie władze w ostatnich miesiącach naciskały na sojuszników, by nie dopuszczali Huawei do projektów budowy sieci telekomunikacyjnych 5G. Robiły to z obawy związki Huawei z chińskim wywiadem i partią komunistyczną. Huawei została ostatnio wykluczona z przetargów na budowę sieci 5G w Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.

"Aresztowanie dyrektor finansowej Huawei w związku z łamaniem amerykańskich sankcji doprowadzi do korozji rozmów handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Pekin prawdopodobnie gniewnie zareaguje na aresztowanie chińskiej obywatelki w kraju trzecim za łamanie amerykańskiego prawa" - piszą analitycy Eurasia Group.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA