Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sektor technologiczny początek tego tygodnia może zaliczyć do nieudanych. Nasdaq spadł w poniedziałek o ponad 1,1 proc., a we wtorek kontrakty terminowe wskazywały na czerwone otwarcie. Inwestorzy pozbywali się również akcji spółek technologicznych z Europy. Stoxx Europe 600 Technology, który w ubiegłym tygodniu wyznaczył szczyt obecnej hossy, spadł już o ponad 5 proc.
Na celowniku sprzedających z Wall Street znaleźli się m.in. tegoroczni debiutanci z sektora technologicznego, którzy mają póki co problem z wypracowaniem zysków. Roblox i Affirm staniały w poniedziałek po około 10 proc., a we wtorek traciły w handlu przed sesyjnym. Producent elektrycznych aut Rivian staniał jeszcze mocniej po tym, jak poinformował, że nie współpracuje już z Fordem nad rozwojem pojazdów elektrycznych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.
Amerykanie wciąż otwierają portfele, mimo że zaczynają dotkliwie odczuwać cła prezydenta Donalda Trumpa. Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odrabiając straty po gwałtownym spadku o 0,9 proc. w maju.