REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Grecki dług bardziej ceniony niż włoski

Rentowność greckich obligacji dziesięcioletnich stała się na kilka godzin niższa od rentowności podobnych włoskich papierów. Zeszła w czwartek do 1,14 proc., gdy włoskich przekraczała w tym czasie 1,15 proc. W piątek po południu rentowność greckich dziesięciolatek wynosiła już 1,32 proc., a włoskich 1,27 proc. Na początku 2019 r. różnica między rentownościami tych papierów sięgała 164 pkt baz., a rentowność greckich dziesięciolatek była wówczas bliska 4,5 proc.
Foto: Bloomberg

To, że grecki dług cieszy się takim popytem wśród inwestorów, może na pierwszy rzut oka zaskakiwać. Grecja przecież w ostatnich latach dwukrotnie przeszła przez techniczne bankructwo i ma ratingi na „śmieciowych" poziomach. Inwestorzy doceniają jednak to, że kraj wyszedł już z recesji i ma probiznesowy, centroprawicowy rząd. Grecja rozwija się obecnie szybciej niż Włochy (choć to oczywiście odbicie po bardzo ciężkim kryzysie). Komisja Europejska prognozuje, że grecki PKB wzrośnie w tym roku o 1,8 proc., a w przyszłym o 2,3 proc., gdy wzrost gospodarczy we Włoszech ma wynieść odpowiednio 0,1 proc. i 0,4 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA