Gospodarka - Świat

Wall Street mocno zwiększa zyski

Instytucje finansowe z Wall Street miały w pierwszej połowie 2020 r. łączny zysk przed opodatkowaniem wynoszący 27,6 mld USD. Był on aż o 82 proc. wyższy niż w takim samym okresie zeszłego roku i niewiele mniejszy od całego zysku za 2019 r. (28,1 mld USD) – wynika z raportu Thomasa DiNapoli, kontrolera stanu Nowy Jork.
Foto: AFP

Do tak dobrych wyników branży finansowej mocno przyczyniła się polityka Rezerwy Federalnej, która wtłoczyła biliony dolarów płynności na rynki. Dzięki odbiciu na rynkach finansowych banki zdołały wypracować duże zyski pomimo tego, że odłożyły miliardy dolarów jako rezerwy na złe długi.

Dobre wyniki instytucji finansowych z Wall Street na pewno pomogą budżetowi stanu Nowy Jork. W roku fiskalnym zakończonym 30 marca 2020 r. podatki od tych banków i spółek odpowiadały za 18 proc. całości zebranych podatków przez władze stanowe. „Udana pierwsza połowa roku dla Wall Street pomaga budżetom naszego stanu i miasta, gdyż branża finansowa zapewnia im bardzo dużą część przychodów. Rosnące zyski na Wall Street dzieli jednak przepaść od bólu odczuwalnego przez gospodarkę realną" – napisał DiNapoli.

Zdaniem kontrolera stanu Nowy Jork tak dobre wyniki instytucji finansowych z Wall Street nie są pewne w drugiej połowie roku, ale 2020 r. powinien się dla nich zakończyć większymi zyskami niż 2019 r. Sezon wyników za trzeci kwartał wciąż trwa, ale na razie jest dobry dla instytucji finansowych. Spośród 100 spółek z tej branży wchodzących w skład indeksu S&P 500 wyniki za trzeci kwartał opublikowało do piątku 37. 31 z nich pozytywnie zaskoczyło swoimi zyskami, a jedynie 4 rozczarowały. Przychód większy od prognoz miało natomiast 25 instytucji finansowych, gdy 6 niższy od oczekiwań.

Spośród rynkowych gigantów lepsze wyniki od prognoz miały w trzecim kwartale m.in. Goldman Sachs i JPMorgan Chase. W przypadku Citigroup i Morgan Stanley były one zbliżone do górnej granicy prognoz. Bank of America pozytywnie zaskoczył zyskami, choć rozczarował przychodem. Gorsze od prognoz okazały się zaś wyniki Wells Fargo. HK

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.