Brexit. Jest umowa, więc gra wraca do parlamentu

Premier Boris Johnson osiągnął porozumienie brexitowe. Liczy na to, że Izba Gmin przyjmie je w sobotę, a kraj szybko wyjdzie z UE.

Publikacja: 18.10.2019 05:03

Wynegocjowanie przez rząd Borisa Johnsona umowy brexitowej dało brytyjskim aktywom impuls do zwyżek.

Wynegocjowanie przez rząd Borisa Johnsona umowy brexitowej dało brytyjskim aktywom impuls do zwyżek.

Foto: AFP

Funt zyskiwał w czwartek nawet 0,9 proc. wobec dolara. Za 1 funta płacono 1,299 dolara. Kurs był więc najwyższy od pierwszej połowy maja. Indeks FTSE 250 zyskiwał po południu 0,7 proc. i był najwyżej od ponad roku. Inwestorzy ucieszyli się z tego, że brytyjskim i unijnym negocjatorom udało się porozumieć w sprawie umowy o warunkach brexitu.

Kompromis graniczny

– Mamy wspaniałą nową umowę, która przywraca nam kontrolę nad brexitem. Teraz parlament powinien się nią zająć w sobotę, byśmy mogli się później skupić na innych priorytetach, takich jak: koszty życia, system ochrony zdrowia, walka z brutalną przestępczością i nasze środowisko – stwierdził brytyjski premier Boris Johnson.

„Gdy jest wola, jest i umowa. Właśnie ją mamy!" – napisał na Twitterze Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Umowa miała zostać zatwierdzona przez przywódców 27 państw UE na czwartkowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli. Do zamknięcia tego wydania „Parkietu" nie poinformowano o jej przyjęciu, ale dużo większą niewiadomą było to, czy umowę tę zatwierdzi brytyjska Izba Gmin.

Przeciwko umowie zadeklarowała się już Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP), czyli ugrupowanie protestanckiej prawicy z Irlandii Płn. Nie satysfakcjonuje jej kompromisowe rozwiązanie dotyczące granicy celnej Irlandii Płn. przyjęte w tym porozumieniu. Mówi ono, że kontrole celne towarów zmierzających do Irlandii Płn. będą się odbywały na morzu według unijnych reguł. Nie będzie więc posterunków na granicy z Republiką Irlandii. Choć pod względem prawnym Irlandia Płn. będzie należała do brytyjskiego obszaru celnego, to praktycznie będzie związana z unijnym obszarem celnym. Nie podoba się to politykom DUP, gdyż uważają oni, że ich region powinien wychodzić z UE na takich samych zasadach jak reszta Zjednoczonego Królestwa.

Partyjna układanka

Czy jednak bez poparcia tej partii uda się przyjąć umowę w parlamencie? DUP ma dziesięciu deputowanych w Izbie Gmin, a Partia Konserwatywna premiera Johnsona 297. Około 80 konserwatystów to frakcja eurosceptyczna. Część z nich pozytywnie ocenia jednak umowę, ale 28 jest zaliczanych do brexitowych ultrasów. By umowa przeszła, Johnson będzie musiał przekonać do niej 21 deputowanych, którzy odeszli z jego partii, a także część posłów opozycyjnej Partii Pracy. Brytyjski premier liczy na to, że wielu z nich chciałoby uniknąć przedłużającej się niepewności związanej z brexitem. Część deputowanych Partii Pracy została przecież wybrana w okręgach, w których poparcie dla brexitu jest duże. Na początku października 19 posłów Partii Pracy podpisało się pod listem wzywającym UE do zawarcia umowy z rządem Johnsona, tak by oni mogli ją poprzeć w parlamencie. Caroline Flint, deputowana Partii Pracy, zasugerowała niedawno, że brexitową umowę mogłoby poprzeć nawet 50 członków jej partii. Większość deputowanych tego stronnictwa powinna być jednak przeciwko umowie. Rząd nie może liczyć na 19 liberalnych demokratów ani na 35 posłów Szkockiej Partii Narodowej – są oni przeciwni brexitowi. Premier będzie potrzebował 320 głosów, by umowa przeszła.

GG Parkiet

– Jeśli umowa zostanie przyjęta, to możemy się spodziewać, że kurs funta wzrośnie do około 1,35 USD, a zmniejszenie się niepewności będzie skutkowało stopniowym odbiciem inwestycji biznesowych. To powinno przyspieszyć wzrost gospodarczy z 1,3 proc. w tym roku do około 1,5 proc. w przyszłym i około 2,2 proc. w 2020 r. – prognozuje Paul Dales, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki