Gospodarka - Świat

The Guardian: Brak gotowości banków

Zdaniem prezesa brytyjskiego banku NatWest Howarda Daviesa tamtejsze banki nie są gotowe na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych.
Foto: Bloomberg

– Nie jesteśmy na to całkowicie gotowi. Obecnie wystąpiłyby problemy techniczne oraz inne związane z formalnościami i umowami – wyjaśnia Davies. Opinia prezesa jest pokłosiem wystosowanego w zeszłym tygodniu listu Banku Anglii do wszystkich banków, który miał pokazać, jak poradziłyby sobie w sytuacji wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Obecnie stopa bazowa w Wielkiej Brytanii to 0,1 proc. Badania nad tym, jak ujemne stopy procentowe wpłyną na zyski banków oraz czy zostaną przeniesione na klientów, Bank Anglii prowadzi od kilku miesięcy. Przemawiający w zeszłym tygodniu gubernator Banku Anglii Andrew Bailey stwierdził, że nie wie, czy systemy komputerowe największych krajowych banków wytrzymałyby obsługę ujemnych wartości. Prezes NatWest podkreślił również, że branża finansowa nie jest przygotowana na opuszczenie UE bez umowy handlowej. Dodał też, że w perspektywie roku może to skutkować przeniesieniem się wielu firm z Londynu do innych państw. GSU

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.