Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Nie jesteśmy na to całkowicie gotowi. Obecnie wystąpiłyby problemy techniczne oraz inne związane z formalnościami i umowami – wyjaśnia Davies. Opinia prezesa jest pokłosiem wystosowanego w zeszłym tygodniu listu Banku Anglii do wszystkich banków, który miał pokazać, jak poradziłyby sobie w sytuacji wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Obecnie stopa bazowa w Wielkiej Brytanii to 0,1 proc. Badania nad tym, jak ujemne stopy procentowe wpłyną na zyski banków oraz czy zostaną przeniesione na klientów, Bank Anglii prowadzi od kilku miesięcy. Przemawiający w zeszłym tygodniu gubernator Banku Anglii Andrew Bailey stwierdził, że nie wie, czy systemy komputerowe największych krajowych banków wytrzymałyby obsługę ujemnych wartości. Prezes NatWest podkreślił również, że branża finansowa nie jest przygotowana na opuszczenie UE bez umowy handlowej. Dodał też, że w perspektywie roku może to skutkować przeniesieniem się wielu firm z Londynu do innych państw. GSU
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.