Gospodarka - Świat

Turcja. Erdogan demoluje lirę

Nagła dymisja trzech członków władz banku centralnego.

Recep Erdogan, prezydent Turcji.

Foto: Bloomberg

Lira turecka osłabła w czwartek rano do rekordowego poziomu 9,18 za 1 dolara. Rynek zareagował w ten sposób na pozbawienie przez prezydenta Recepa Erdogana stanowisk trzech członków komitetu wyznaczającego stopy procentowe Banku Centralnego Republiki Turcji.

Do zwolnień we władzach banku centralnego doszło w nocy ze środy na czwartek. Erdogan pozbawił stanowisk dwóch wiceprezesów banku centralnego – Semiha Tumena i Ugura Namika Kucuka oraz Abdullaha Yavasa, członka Komitetu Polityki Pieniężnej. Byli oni uznawani za zwolenników zacieśniania polityki pieniężnej. Kucuk jako jedyny głosował przeciwko zaskakującemu cięciu stóp procentowych we wrześniu. Yavas nie głosował wówczas, bo zaraził się koronawirusem. Na stanowisko wiceprezesa banku centralnego został mianowany Taha Cakmak, a na członka Komitetu Polityki Pieniężnej Yusuf Tuna.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.