Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Recep Erdogan, prezydent Turcji.
Lira turecka osłabła w czwartek rano do rekordowego poziomu 9,18 za 1 dolara. Rynek zareagował w ten sposób na pozbawienie przez prezydenta Recepa Erdogana stanowisk trzech członków komitetu wyznaczającego stopy procentowe Banku Centralnego Republiki Turcji.
Do zwolnień we władzach banku centralnego doszło w nocy ze środy na czwartek. Erdogan pozbawił stanowisk dwóch wiceprezesów banku centralnego – Semiha Tumena i Ugura Namika Kucuka oraz Abdullaha Yavasa, członka Komitetu Polityki Pieniężnej. Byli oni uznawani za zwolenników zacieśniania polityki pieniężnej. Kucuk jako jedyny głosował przeciwko zaskakującemu cięciu stóp procentowych we wrześniu. Yavas nie głosował wówczas, bo zaraził się koronawirusem. Na stanowisko wiceprezesa banku centralnego został mianowany Taha Cakmak, a na członka Komitetu Polityki Pieniężnej Yusuf Tuna.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?