Gospodarka - Świat

Indiom brakuje węgla

Kryzys energetyczny, którego w ostatnich tygodniach doświadczyły Chiny, dotknął kolejną wielką gospodarkę azjatycką – Indie. Według danych Centralnego Urzędu ds. Elektryczności prawie 80 proc. spośród 135 indyjskich elektrowni węglowych ma zapasy węgla na krytycznie niskim poziomie. Mogą zostać wyczerpane w ciągu kilku dni.
Foto: Bloomberg

Część elektrowni już została wyłączona z powodu niedoborów surowca. Na przykład w stanie Maharasztra przerwano pracę 13 elektrowni. Wyłączenia prądu, trwające nawet do 14 godzin dziennie, objęły m.in. stany Pendżab, Radżastan i Bihar. Zagrożona jest również stolica. Arvind Kejriwal, premier stołecznego Dehli, napisał w weekend do premiera kraju Narendry Modiego, że Dehli może doświadczyć wyłączenia prądu, jeśli do zakładów energetycznych nie trafi więcej węgla.

Elektrownie węglowe odpowiadają za blisko 70 proc. produkcji prądu w Indiach. Kraj ten posiada duże złoża węgla (jednak głównie mniej kalorycznego od surowca z importu), jak i jest jego trzecim pod względem wielkości globalnym importerem. Jak więc mogło się stać, że pojawił się jego niedobór?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.