REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Nowy sposób na inwestycje w FANG

Niedługo inwestorzy będą mieli alternatywę dla kupna poszczególnych akcji spółek z grupy FANG. Będzie nim zakup jednostek funduszy opartych na subindeksie, który skupi firmy z sektora usług komunikacyjnych.
Foto: Bloomberg

Facebook, Netflix i Alphabet staną się od poniedziałku częścią nowego sektora, który zastąpi branżę telekomunikacyjną jako jeden z 11 głównych grup branżowych wyodrębnianych we wskaźnikach S&P. Zmianę wprowadza S&P Dow Jones Indices, spółka joint venture, która oferuje ponad 830 tys. indeksów, z których najbardziej popularnymi są S&P 500 i Dow Jones Industrial Average.

Jest to ważna zmiana, ponieważ branżowe subindeksy stanowią podstawę dla wielu funduszy giełdowych. Są również wykorzystywane przez inwestorów do oceny sytuacji w danej branży. Według wyliczeń zmiany wprowadzone w sektorze usług komunikacyjnych będą dotyczyć spółek o łącznej kapitalizacji 2,8 bln dolarów.

W skład nowego indeksu będą wchodzić m.in. tradycyjne spółki telekomunikacyjne, takie jak AT & T i Verizon, firmy z branży medialnej jak CBS, Walt Disney i News Corp, przedsiębiorstwa działające w obszarze mediów społecznościowych, jak Twitter i Facebook, a także producenci gier: Activision Blizzard i Electronics Arts. Za wyjątkiem Amazona, wszystkie spółki z grupy FANG dołączą do nowego sektora. Tym samym Facebook i Alphabet opuszczą sektor technologiczny.

Jak donosi CNBC, zmiany w S&P powinny z czasem doprowadzić do masowych zmian w akcjonariacie spółek, ponieważ inwestorzy dopasują na nowo swoje portfele, tak samo jak fundusze ETF, a stratedzy z Wall Street nadadzą nowe znaczenie zarówno starym, jak i nowym grupom branżowym.

– Docelowo nowy sektor usług komunikacyjnych lepiej odzwierciedli szybko zmieniający się sposób komunikowania się ludności świata, co zaowocuje bardziej cyklicznym sektorem o niższej rentowności – twierdzi Lindsey Bell, strateg inwestycyjny w CFRA, jednej z największych na świecie, niezależnych firm badawczych. – Nowy sektor powinien mieć dość niską zmienność, a średnia stopa dywidendy wyniesie 1,7 proc. – dodała.

Nowy sektor będzie stanowił około 9,8 proc. indeksu S&P 500. W ramach sektora spółki technologiczne będą odpowiadać za 52 proc., firmy konsumenckie, takie jak Netflix, za około 29 procent sektora, a telekomunikacyjne za około 18 proc.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA