REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

SALIC jest bliski zakupu agro holdingu Mria

Fundusz inwestycyjny z Arabii Saudyjskiej kupi jeden z największych holdingów rolnych na Ukrainie. Będzie miał blisko 200 tysięcy hektarów ukraińskich czarnoziemów.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

„Brytyjskie oddział arabskiej narodowej firmy SALIC jest bliski zakupu agro holdingu „Mria" (Marzenie), który produkuje m.in. pszenicę, jęczmień, kukurydzę, ziemniaki na terenie zachodniej Ukrainy" - dowiedziała się agencja Bloomberg. Informacji nie skomentował naczelny dyrektor agro holdingu.

SALIC (The Saudi Agricultural & Livestock Investment Co.) inwestuje w aktywa rolne (produkcja roślinna i zwierzęca). Jedynym akcjonariuszem SALIC jest Narodowy Fundusz Inwestycyjny Arabii Saudyjskiej. Holding „Miria" powstał w 1992 r. Kontrolowali go małżonkowie Iwan i Kławdia Guta. Posiadał 180 tys. hektarów ziem rolnych w obwodach tarnopolskim, chmielnickim, iwano-frankowskim, czenowickim, lwowskim i rówieńskim. W strukturze holdingu znajdują się elewatory i magazyny zbożowe o pojemności ponad 660 tys ton, a także zakłady zbożowe o mocy produkcyjnej 300 tys. ton na dobę.

Pomimo takich potężnych aktywów, cztery lata temu holding ogłosił upadłość techniczną z powodu niemożności wypłaty ok. 130 mln dol. należnych odsetek, za pięcioletnie obligacje wyemitowanym na kwotę 400 mln dol.. Dwa lata później holding przeszedł pod kontrolę kredytodawców i zmniejszył swoje zobowiązania do 330 mln dol., przypomina agencja Unian.

W minionym roku „Mria" i Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) uzgodniły restrukturyzację zadłużenia ukraińskiego wobec IFC. W sierpniu tego roku agro holding zakończył restrukturyzację, obniżając zadłużenie z 1,1 mld dol. do 309,5 mln dol.

SALIC ma obecnie na Ukrainie ok. 45 tys. ha ziemi rolnej. Razem z ziemiami „Mria" stan posiadania Saudów na Ukrainie urośnie do ponad 200 tys. hektarów.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA