REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Dywidendy bardziej atrakcyjne od obligacji

Rentowność amerykańskich obligacji trzydziestoletnich sięgała w czwartek rano zaledwie 1,92 proc. i była niższa od stopy dywidendy dla indeksu S&P 500, wynoszącej 1,97 proc.
Foto: AFP

Takie zjawisko zdarza się na rynkach niezwykle rzadko. W ostatnich czterdziestu latach doszło do niego wcześniej tylko raz: na jesieni 2008 r. Stopa dywidendy przewyższała wówczas rentowność amerykańskich obligacji trzydziestoletnich do marca 2009 r. i zbiegło się to z najgorszym okresem światowego kryzysu finansowego. Niewiele brakowało, by stało się tak również w lipcu 2016 r., niedługo po referendum w sprawie brexitu. Stopa dywidendy dla S&P 500 była wówczas tylko o 0,01 pkt proc. niższa od rentowności amerykańskich trzydziestolatek.

– To sprawia, że akcje stają się bardziej atrakcyjne dla inwestora chcącego trzymać jakieś aktywa w długim terminie. Jeśli jest spółka wypłacająca rocznie więcej, niż można uzyskać z amerykańskich obligacji trzydziestoletnich, a do tego spółka ta ma historię podwyższania dywidend, to w długim terminie jej akcje są lepszym wyborem niż obligacje – twierdzi Paul Hickey, współzałożyciel spółki Bespoke Investment Group. Według danych jego firmy dwie trzecie spółek z indeksu S&P 500 oferuje stopę dywidendy większą niż rentowność amerykańskich obligacji pięcioletnich, 60 proc. wyższą niż rentowność dziesięciolatek, a ponad połowa większą niż rentowność trzydziestolatek.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA