Gospodarka - Świat

Groźne nierówności szczepionkowe

Globalna gospodarka może stracić 2,3 bln USD z powodu opóźnień i dysproporcji w programach szczepień przeciwko Covid-19 – mówią wyliczenia Economist Intelligence Unit (EIU). Straty te mają zostać poniesione do końca 2025 r. przez kraje, które do połowy 2022 r. nie zdołają w pełni zaszczepić 60 proc. swojej populacji. Aż dwie trzecie spośród tych strat mają ponieść gospodarki wschodzące.
Foto: Bloomberg

Najmocniej poszkodowane mogą zostać gospodarki Azji. Według EIU mogą one stracić łącznie 1,7 bln USD, czyli 1,3 proc. prognozowanego PKB. Największe straty procentowe w PKB może ponieść Afryka Subsaharyjska. Mogą one tam wynieść aż 3 proc. PKB.

– Te liczby są szokujące, ale jedynie częściowo oddają one stracone możliwości ekonomiczne w długim terminie – twierdzi Agathe Demarais, dyrektor ds. globalnych prognoz w EIU. Wskazuje ona, że o ile gospodarki rozwinięte zdołały podczas lockdownów uruchomić programy zdalnego nauczania, o tyle w wielu krajach rozwijających się było to niemożliwe. Pandemia pozbawiła więc tam wiele dzieci szans edukacyjnych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.