Alarmujący spadek płynności. Będzie wyprzedaż akcji?

Ta miara płynności finansowej na rynku amerykańskim wskazuje, że sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna. A przecież Fed jeszcze nawet nie zaczął ograniczać planowanego skupu aktywów z rynku.

Publikacja: 12.08.2021 09:30

Alarmujący spadek płynności. Będzie wyprzedaż akcji?

Foto: Bloomberg

Zanikająca w Stanach Zjednoczonych  płynność poprzedzała dwie największe  wyprzedaże  akcji w obecnej dekadzie, zauważa Bloomberg.

Alarmujący sygnał o którym mowa to  różnica  między tempem przyrostu podaży pieniądza a dynamiką produktu krajowego brutto (PKB).

Ten budzący niekiedy wątpliwości wskaźnik znany jest jako Marshallian K. Jego wartość jest ujemna po raz pierwszy od 2018 roku.  Oznacza to, że PKB w USA rośnie szybciej niż miara podaży pieniądza M2.

Rosnący deficyt płynności powoduje dynamicznie rozwijająca się gospodarka w szybkim tempie pochłaniająca nadwyżkę pieniądza na rynku.

A właśnie tę nadwyżkę pieniądza postrzega się często jako czynnik wspierający hossę na rynkach finansowych - od bitcoina po akcje spółek memowych windowane przez indywidualnych inwestorów koordynujących swoje poczynania w mediach społecznościowych.

„Inaczej mówiąc, odbudowująca się gospodarka pije z misy,  którą rynek akcji miał tylko dla siebie", napisał obrazowo w swoim raporcie Doug Ramsey, strateg inwestycyjny w firmie Leuthold Group.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają