Największy tegoroczny chiński debiut na Nasdaq

DouYu, wiodąca chińska platforma streamingu gier wideo, pozyskała od inwestorów 775 mln USD, a jako całość została wyceniona 3,73 mld USD. To największe IPO spółki z Państwa Środka w tym roku w USA.

Publikacja: 17.07.2019 13:33

Największy tegoroczny chiński debiut na Nasdaq

Foto: AFP

Dotychczasowy tegoroczny rekordem pod względem wartości oferty akcji chińskiej spółki w USA pochodził z maja, kiedy na Nasdaq wszedł chiński odpowiednik Starbucksa, Luckin Coffe, który zebrał 570 mln USD.

DouYu oferował inwestorom akcje w przedziale 11,5–14 USD za sztukę. Ostatecznie walory zostały sprzedane po cenie z dolnych widełek, co może świadczyć o umiarkowanym popycie amerykańskich inwestorów na akcje spółek z Chin. Spółka planowała debiut już w maju i liczyła na pozyskanie 0,5 mld USD. Ostatecznie z powodu zawirowań rynkowych i toczącej się wojny handlowej zdecydowano się opóźnić IPO.

Spółka nadal nie jest trwale rentowna, choć zyski się pojawiają. W 2018 r. jej strata netto wyniosła 876,3 mln juanów (127,4 mln USD). W I kwartale 2019 r. wypracowała zysk 18,2 mln juanów (2,6 mln USD).

IPO było również testem popytu amerykańskich inwestorów na chińskie akcje po tym, jak Anheuser Busch InBev, największy koncern browarniczy na świecie, odwołał debiut swojej azjatyckiej firmy na giełdzie w Hongkongu z powodu słabego popytu z amerykańskich funduszy długoterminowych.

DouYu to platforma do streamingu gier na żywo, która jest jedną z wiodących tego typu w Chinach – największym rynku gier komputerowych na świecie. Jak wynika z dokumentów IPO, spółka pod koniec marca miała ponad 281 mln zarejestrowanych użytkowników. Na giełdzie w USA jest już jedna platforma tego typu – Huyan, który zadebiutował na NYSE rok temu. Od IPO notowania spółki wzrosły o 50 proc.

DouYu ma mocną pozycję w Chinach, ponieważ posiada wyłączne prawa do transmisji 29 głównych turniejów gier w Chinach. W tym tych najpopularniejszych: League of Legends, PlayerUnknown's Battlegrounds i DOTA2. DouYu jest wspierany przez Tencent, chińskiego giganta mediów społecznościowych i rynku gier. Ogromny popyt na usługi spółki spowodował, że inni chińscy giganci tacy jak Alibaba czy Baidu coraz mocniej wchodzą na rynek strumieniowania gier.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?